Kosy na Kosu nehledejte

Kosy sice ne, zato plameňáky byste na tomto krásném řeckém ostrově vynořujícím se z Egejského moře, spatřit mohli. Přestože ostrov Kos není co do rozlohy nijak veliký, nabízí množství přírodních krás, antických památek i báječné možnosti koupání. Vzhledem k tomu, že leží, coby kamenem dohodil od tureckých břehů, je možné z něj podnikat zajímavé výlety.

Ostrov Kos je známý jakožto rodiště Hippokrata, nejslavnějšího lékaře starověku, který je považován za otce moderní medicíny. Tento zelený ostrov ležící v jihovýchodní části Egejského moře je třetím největším ze souostroví Dodekanésos. Zaujímá rozlohu 295 km2 a leží pouhých 3,5 km od pobřeží Turecka. Kos je asi 45 kilometrů dlouhý a jeho šířka je velmi proměnlivá - východní část ostrova je široká zhruba 10 kilometrů, zatímco západní část má jen 1600 metrů. Přestože na něm najdete spoustu turisticky atraktivních lokalit a řadu pamětihodností, podařilo se mu udržet si svůj přirozený ráz nepoznamenaný masovou turistikou.

ostrov Kos
Foto: ostrov Kos, Řecko

Povrch Kosu je velmi rozmanitý, proto patří k vyhledávaným lokalitám milovníků pěší turistiky a cyklistiky. Je protkán značenou sítí cyklostezek, proto potěší všechny, pro něž je kolo tím nejlepším dopravním prostředkem pro poznávání. Na ostrově najdete jak roviny, tak i hornatou krajinu pohoří Dikeos se zapomenutými vesničkami, rozlehlé olivové háje a vinice, členité pobřeží s malebnými zátokami lemovanými krásnými plážemi. Nejvyšším vrcholem v pohoří Dikeos je stejnojmenná hora měřící 846 metrů nad mořem. Panenská příroda doslova láká k procházkám a azurové moře zase ke koupání a provozování nejrůznějších vodních sportů. Na ostrově je možné poznat tradiční řeckou kulturu, na mnoha místech jsou dodnes udržována řemesla, jako je tkalcovství a hrnčířství. Kos se proslavil také výrobou tymiánového medu, který je k prodeji doslova na každém kroku a připravují se z něj výtečné dezerty. Díky jeho poloze je možné z Kosu podnikat lodní výlety na okolní řecké ostrovy i na tureckou pevninu.

Kos vyniká příznivým podnebím s velkým počtem slunečných dní. Nejen proto, ale také pro báječné možnosti rekreace a poznávání se stal vyhledávanou destinací pro zahraniční návštěvníky. Panuje zde pohodová a klidná atmosféra, místní lidé jsou velmi milí a každého návštěvníka přivítají s otevřenou náručí. Výhodou Kosu je také to, že není zaplaven turisty, tak jako je tomu u mnoha jiných řeckých ostrovů. Na plážích se tak s nikým netísníte a také v tavernách, barech a restauracích se vždycky najde nějaké volné místo. Na Kosu si zkrátka vychutnáte dovolenou beze shonu a hluku.

O Kosu se říká, že je jednou velkou památkou. Milovníci historie a architektury by si rozhodně neměli nechat ujít prohlídku hlavního města, které se jmenuje stejně jako celý ostrov, tedy Kos. Vyrostlo na východě ostrova a jeho kořeny sahají až do 4. století před Kristem. Nejnavštěvovanější památkou je hrad rytířů Řádu sv. Jana vévodící přístavu, na němž je možné si všimnout antických architektonických prvků. Před hradem roste slavný Hippokratův platan, jehož obvod kmene je úctyhodných 12 metrů. Legenda praví, že tento strom zasadil údajně sám lékař a později pod ním vyučoval své žáky. Vědci však odhadují, že strom je starý asi 500 let, je tak mnohem mladší než sám Hippokrates. Každý rok se v Kosu koná Hippokratův festival, jenž je doprovázen hudbou, tancem, divadelními vystoupeními a nechybí ani dobré jídlo a pití. Za hradní pevností se krčí Staré město s kostelem Agia Paraskevi.

K dalším památkám, které je možné ve městě obdivovat, patří starověké tržiště zvané Agora pocházející z 3. až 4. století před Kristem. Dnes je Agora významným archeologickým nalezištěm, na mnoha místech jsou k vidění krásné zdobené sloupy, podlahové mozaiky či výjevy z mytologie. Materiál z původních staveb byl ve 14. století použit k výstavbě hradu rytířů Řádu sv. Jana a tak se toho z nich více bohužel nedochovalo. Přesto je dnešní archeologické naleziště hojně navštěvováno turisty z celého světa. Další nepřehlédnutelnou stavbou ve městě je muslimská mešita Defterdar z 18. století se třemi minarety stojící na Eleftheriově náměstí. Kdo by v Kosu toužil po troše zábavy, může se vydat na předměstí Psalidi, kde jsou ulice plné restaurací, kaváren, barů a diskoték. Za návštěvu stojí také přístav Mandraki s mnoha tavernami a bary.

ostrov Kos
Foto: ostrov Kos, Řecko

Několik kilometrů západním směrem od hlavního města se rozkládá nejslavnější místo ostrova – Asklepion. Jde o pozůstatky antické nemocnice, v níž údajně působil sám Hippokrates. Nemocnice byla zasvěcena Asklepiovi, patronu zdraví a léčitelství. V současnosti jsou v Asklepionu k vidění nádherně zdobené antické sloupy, kamenné základy četných budov, obvodové zdivo, podlahové mozaiky, fontánka s pramenitou vodou a spousty dalších fragmentů tehdejších staveb. Při cestě vysoko do hor můžete narazit na vesničku Kéfalos, na jejímž okraji se také nachází velmi zajímavé archeologické lokality s nálezy z prehistorických dob. Na pobřežních skalách se pak tyčí bazilika Agios Stefanos. Kos se může pochlubit také termálními prameny, ty nejznámější s teplotou až 50 stupňů Celsia najdete v Agios Fokas. Prameny jsou důkazem sopečné činnosti ostrova, stejně tak jako nedaleký ostrůvek Nisyros, který je skutečnou vyhaslou sopkou. Kdo má zájem, může podniknout lodí výlet na tento ostrůvek a vydat se přímo do nitra sopky.

Turisty kromě památek a historie samozřejmě na Kos lákají také nádherné pláže omývané vodami azurového Egejského moře. Pláže jsou většinou písečné a jen velmi pozvolna se svažují do vody. K těm nejnavštěvovanějším patří Camel Beach, Lambi, Paradise nebo Thermes. Na Kosu je možné vyzkoušet také celou řadu vodních sportů, jako surfing, kiting, jízda na vodních lyžích, skútrech nebo šnorchlování. Potápění s kyslíkovou bombou není ve vodách okolo Kosu povoleno, protože by mohlo dojít k poškození četných podmořských archeologických lokalit. Za potápěním je tak nutné vyrazit až k dalšímu řeckému ostrovu Kalymnos. Mezi turisticky nejoblíbenější letoviska na Kosu patří Tigaki, Marmari, Lambi, Psalidi, Mastichari, Kefalos či Kardamena.

Nedaleko Tigaki je možné navštívit přírodní rezervaci Alikes s rozlehlým solným jezerem, na němž byly kdysi saliny, a těžila se sůl. Od té doby, co bylo jezero vyhlášeno přírodní rezervací, se stalo chráněným biotopem, kde v zimním období hnízdí spousta ptačích druhů, mnohdy i velmi vzácných, jako jsou například plameňáci a ibisové. Od moře je toto jezero odděleno několikametrovým pásem písečných dun porostlých travou.