Samos

Na 500 kilometrech čtverečních se na jihu Řecka rozkládá ostrov Samos, jehož břehy jsou omývány Egejským mořem. Ostrov, který je rodištěm slavného matematika Pythagora, leží, co by kamenem dohodil od tureckého pobřeží. Samos je vyhledávaným prázdninovým cílem turistů milujících romantiku i zábavu a hledají báječné možnosti rekreace.

Samos svým návštěvníkům nabízí nádherné scenérie, skvělé možnosti koupání i aktivní odpočinek. Ostrov je plný zeleně a to i přesto, že jej v minulosti několikrát postihly ničivé požáry. Stálé slunečné počasí společně se zlatavými plážemi a tyrkysovým mořem vytváří ideální podmínky pro letní aktivity. Má příznivé středomořské klima, které se vyznačuje horkými léty s minimem srážek a mírnými, vlhkými zimami. Díky tomu se zde daří také zemědělství, zejména pak pěstování oliv a vína. Ve zdejší vegetaci jsou hojně zastoupeny platany, cypřiše a citrusovníky, ve vyšších nadmořských výškách je pak možné narazit na borovice a různé keře.

ostrov Samos, Řecko
Foto: ostrov Samos, Řecko

Samos patří k největším ostrovům v Egejském moři. Jeho sousedy jsou ostrovy Chios, Ikaria, Fournoi, Agathonisi, Arkoi a Patmos. Krajina Samosu je opravdu různorodá, ale ostrov obecně je převážně hornatý. Nejvyšším vrcholem je Kerkis dosahující nadmořské výšky 1434 metrů nad mořem. Hora je viditelná snad ze všech míst na ostrově a letoviskům roztroušeným podél pobřeží tak dělá krásnou kulisu. Kdo podnikne namáhavý výstup na vrchol, bude odměněn nádherným výhledem do krajiny a na okolní ostrovy. Cesta je místy hůře značená a proto je při výstupu lepší za sebou nechávat stopy například v podobě navršených kamenů.

Samos býval v minulosti vyspělým centrem celé této oblasti, proto na něm dnes najdeme mnoho zajímavých historických památek, které jsou pozůstatky jeho slávy. Z období antiky se podařilo například dochovat akvadukt nazývaný Eupalionský kanál. Jím se přiváděla voda do hlavního města. Ve středověku na ostrově bylo vystavěno mnoho kostelů, kostelíků a klášterů, z nichž mnohé stojí dodnes a ukrývají náboženské předměty, jako jsou malby a byzantské ikony. Na Samosu se údajně narodila i bohyně Héra, jejíž chrám Heraion je možné také navštívit. Ostrov však proslavil především matematik a filosof Pythagoras, jehož větu dnes znají školou povinné děti na celém světě.

Pythagorion, ostrov Samos, Řecko
Foto: Pythagorion, ostrov Samos, Řecko

Hlavním městem ostrova Samos je Samos Town, jehož součástí je i velký přístav. Město se dělí na historickou část zvanou Vathy a novou moderní část Samos. Jednotlivé domky jsou namačkány v kopcích okolo zálivu, jehož břehy omývá tyrkysové moře. Ve starém městě můžete seznámit s řeckými zvyky a tradicemi, načerpat atmosféru starých časů. Jeho uličky jsou plné květin a lemované obchůdky se suvenýry a řemeslnými dílnami. Pro Samos je typické tkalcovství, hrnčířství a výroba keramiky. Zavítat můžete do Archeologického muzea, kde je k vidění unikátní pětimetrová chrámová socha. Na Pythagorově náměstí se můžete vyfotit u lví sochy nebo navštívit městskou galerii.

Na Samos se jezdí jak za poznáváním památek, tak samozřejmě i za odpočinkem na pláži. Pobřeží dlouhé 150 km je poseto letovisky, která nabízí svým hostům vše potřebné pro pohodovou a odpočinkovou dovolenou. K vyhledávaným turistickým letoviskům patří například Karlovassi nebo Pythagorion s přístavem, nad nímž se tyčí hrad s názvem Lykourgos Logothetis. Dále se velké oblibě těší také Balos, Kalami, Iraion, Kokkari, Mykali nebo Kerveli. Za nejkrásnější pláž je považovaná Chrissi Ammos, která je držitelkou Modré vlajky EU. Vyhlášené jsou také pláže Lemonakia, Psili Ammos, Tsamadou, Potokaki a pláže u letovisek Kerveli a Kokkari.