Karpathos

Jedním z 12 ostrovů tvořících souostroví Dodekanésos a po Rhodu také druhým největším ostrovem tohoto souostroví je Karpathos, který se táhne jako had ve vodách Egejského moře. Leží mezi ostrovy Rhodos a Kréta a je jednou z nejtypičtějších řeckých destinací, kde můžete stále ještě poznat opravdový řecký život, zvyky a tradice. 

Karpathos má dvě tváře – na jedné straně je pustý a skalnatý, na straně druhé zase krásně porostlý a úrodný. Je pro něj typická nedotčená příroda, krásné liduprázdné pláže a zapomenuté vesničky. Rozděluje jej mohutné pohoří, jehož nejvyšší vrchol Kali Limni dosahuje nadmořské výšky 1215 metrů. Údolí jsou zase posetá borovicovými lesy, cypřišovými i olivovými háji. Hluboko ve vnitrozemí jsou rozlehlé louky plné voňavých bylin a koření. V blízkosti pobřeží najdete také vinice a ovocné sady. 

ostrov Karpathos - Řecko
Foto: ostrov Karpathos

Jelikož na tento ostrov ještě nepronikla masová turistika, nabízí pravou řeckou atmosféru, klid a pohodu. Pokud se na něj vypravíte, určitě nezapomeňte polehávání na prosluněných plážích prostřídat s poznáváním památek a malebných městeček. Navštívit Karpathos a neprozkoumat veškeré krásy, které nabízí, by byla obrovská škoda.  Rozmanitá krajina se zde krásně snoubí s prvky řecké architektury, často narazíte na modrobílé kostelíky nebo staré větrné mlýny. 

Za návštěvu stojí horská vesnička Olympos, která byla po staletí izolována od okolního světa a která stále žije středověkými řemesly. Ženy zde nosí zdobné a velmi osobité kroje, pečou domácí chléb v původních starých pecích nebo se věnují ručním pracím. Celkově Olympos působí, jako by se v něm zastavil čas tak před sto lety. Pěkným výletem může být také návštěva vesniček Aperi, Arkasa, Spoa, Volada nebo Messochori. K hojně navštěvovaným turistickým střediskům patří také Amoopi a Aphiartis.

ostrov Karpathos - Řecko
Foto: ostrov Karpathos

Hlavním městem ostrova a také významným přístavem je Pigadia, někdy nazývaná také Karpathos. Je jedinou moderní částí ostrova, kam se po letech zase začínají vracet původní obyvatelé. Ve městě se tak snoubí stará tradiční řecká architektura a moderními vilkami a domy. Ulice města jsou plné taveren, restaurací, barů a obchůdků. Samozřejmě nechybí ani pláž, která se táhne na dlouhém pásu pobřeží. K prohlídce láká i nedaleká vesnička Menetes situovaná vysoko ve skalách, z níž se naskýtá nádherný výhled na zátoku s hlavním městem. Menetes se může pochlubit kostelíkem Panny Marie a byzantským kostelem Agios Mamas. Koho zajímá historie ostrova a přilehlých oblastí, může navštívit muzeum s archeologickými sbírkami.

Díky příznivým klimatickým podmínkám je Karpathos ideálním místem pro letní dovolenou. Déšť je v letních měsících opravdu výjimečný, oproti tomu slunečné počasí s teplotami okolo 30 stupňů je zaručeno. Na své si zde proto přijdou hlavně milovníci vodních sportů a polehávání na plážích, ale také vyznavači aktivního odpočinku spojeného s poznáváním. Karpathos lemují nádherné písečné a místy i oblázkové pláže. K těm nejkrásnějším patří zlatavá Apella, která je lemována skalisky i bujnou vegetací. Egejské moře zde má tak úžasně modrou barvu, až vám to přijde nepřirozené, nebo jako vystřižené z katalogu cestovní kanceláře. Dalšími oblíbenými plážemi jsou Kyra Panagia, Agios Nicolaos, Achata, Damatrie, Mikri Amopi, Diakoftis nebo Agios Thoros.