Olympská riviéra – pod sídlem bohů

Pod bájným Olympem se rozkládá oblíbená rekreační oblast středního Řecka - Olympská riviéra. Nabízí kilometry písčitých pláží, průzračné Egejské moře, nedotčenou přírodu, bohatý společenský život i nádherné památky na doby dávno minulé. Olympská riviéra je tak ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou s pestrými možnostmi výletů do okolí.

Olympská riviéra začíná asi 100 kilometrů jižně od Soluně, na severu ji ohraničuje letovisko Paralia, na jihu pak městečko Messagala. Riviéra se tak táhne v délce necelých 60 kilometrů. Návštěvníci riviéry si mohou užívat teplých slunečních paprsků, krásných pláží a průzračně čistého moře přímo pod Olympem – sídlem nejvyšších řeckých bohů. Právě v těchto místech se zrodila řecká mytologie a v antice zde vládli řečtí bohové. Nyní je Olympská riviéra každoročně zaplavována statisíci návštěvníky z nejrůznějších koutů Evropy.

Dominantou celé oblasti je hora Olymp, tvořená dvěma vrcholy. Hlavním vrcholem je 2917 metrů vysoký Mytikas, vedlejším pak Skolio dosahující nadmořské výšky 2911 metrů. Oba vrcholy i v létě pokrývá sníh a výhled na samotný vrchol často znemožňují mraky. Hora se svým okolím byla již v roce 1938 vyhlášena prvním řeckým národním parkem, později byl Olymp zapsán na seznam památek organizace UNESCO.  Tato horská oblast totiž poskytuje vhodné podmínky pro výskyt nejrůznějších vzácných druhů rostlin a živočichů. Mimo jiné zde žijí i vlci a orli. 

Díky blízkosti Olympu tak Olympskou riviéru hojně navštěvují milovníci vysokohorské turistiky, celý park je totiž protkán řadou stezek různých obtížností. Některé z nich vedou až na vrchol, jiné jej různě obcházejí. Návštěvníci národního parku se mohou během procházek kochat nádhernou panenskou přírodou, horskými říčkami a jezírky. Nejvhodnějším výchozím místem pro výlety do oblasti Olympu je horská vesnička Litochoro.

Olympská riviéra - pod sídlem bohů
Foto: pobřeží Olymské riviéry

Pobřeží Olympské riviéry je lemováno nádhernými, převážně oblázkovými plážemi, které se jen pozvolně svažují do teplých vod Egejského moře. Mnohé z nich jsou každoročně oceněny Modrou vlajkou EU, která je dokladem jejich čistoty a kvality. Pro své horské klima a čisté ovzduší je tato oblast hojně vyhledávána také lidé trpícími astmatem, alergiemi či nejrůznějšími kožními chorobami. Poloha Olympské riviéry v blízkosti svahů Olympu je ideální pro klasické rekreanty toužící po lenošení na plážích, ale také pro milovníky aktivního odpočinku. Turistická sezóna je zde poměrně dlouhá, začíná v květnu a trvá až do půlky října. 

Turistická letoviska rozesetá na Olympské riviéře nabízí vše, co návštěvník potřebuje ke strávení příjemné a pohodové dovolené. O ubytování se starají spíše menší rodinné hotely, naleznete zde také spoustu apartmánů a není problém sehnat ani ubytování v soukromí. Na člověka to zde působí příjemným domáckým dojmem. Při toulkách romantickými uličkami je možné narazit na tradiční taverny nabízející originální řecké pokrmy, nechybí ani obchůdky se suvenýry. K nejnavštěvovanějším letoviskům Olympské riviéry patří Paralia, Nei Pori, Leptokaria, Dion, Platamonas a Messagala. Báječné možnosti rekreace však nabízí například i malá, původně rybářská vesnička Neos Panteleimon, která je tvořena množstvím kouzelných bělostných a kamenných domků. 

Olympská riviéra - pod sídlem bohů
Foto: hora Olymp

Za návštěvu v oblasti Olympské riviéry stojí také krápníková jeskyně Spilia, nebo vesnička Rapsani, která se proslavila produkcí výtečných vín a mnozí ji označují za největší vinný sklep oblasti. Místní zajímavostí je pak magnetická hora Lifidra s prapodivnými gravitačními úkazy. Zákony fyziky jako by zde neexistovaly a všechno fungovalo naprosto opačně. Do kopce se jde snadno, z kopce těžko, voda teče nahoru a kulička položená na zem se kutálí směrem do kopce. Místo proto působí až magickým dojmem. Z Olympské riviéry se řada turistů vydává také na výlety ke klášterům Meteora a do druhého největšího řeckého města Soluně. Pokud máte času nazbyt, můžete se vypravit i za poznáním Athén, které jsou kolébkou antické kultury.