Alonissos

Součástí souostroví Severní Sporady je ostrov Alonissos s rozlohou 65 kilometrů čtverečních. Jde o klidný kout Řecka ukrytý v Egejském moři, kam ještě příliš nepronikl turistický ruch. Ostrov, na němž žije okolo 3 tisíc obyvatel, si tak zachoval své osobité kouzlo a nabízí možnost seznámit se s životem místních lidí, jejich tradicemi a zvyky.

Alonissos, který sousedí s ostrovy Skiathos a Skopelos, je ostrovem poměrně izolovaným, na němž poznáte to pravé Řecko. Ostrov nemá vlastní letiště, proto jedinou možností, jak se na něj dostat, je plavba trajektem z ostrova Skiathos. Povrch ostrova je dosti hornatý, ale přitom není Alonissos nijak vyprahlý. Právě naopak, jde o svěží a zelený ostrov. Panuje zde středomořské klima s mírnými a deštivými zimami a horkým slunným létem. Alonissos lemují krásné dlouhé, převážně oblázkové pláže. Je tak vynikajícím místem pro pozorování přírody, zejména divokých ptáků. Nabízí rovněž ideální podmínky pro potápění a pěší turistiku. Vnitrozemí protínají úzké cestičky, které jsou spíše než pro auta vhodné pro motocyklisty.

Votsi Bay, ostrov Alonissos, Řecko
Foto: Votsi Bay, ostrov Alonissos, Řecko

Alonissos se může pochlubit tím, že na něm sídlí centrála Mořského národního parku, který zde vznikl z důvodu ochrany jedinečných živočišných druhů, mezi nimiž se nachází i tuleň středomořský (Monachus-Monachus). Mořský národní park se rozprostírá v severní části ostrova a na přilehlých ostrůvcích Kyra Panagia, Giura, Piperi, Skantzoura a Peristera. Z tohoto důvodu je zde vyžadováno dodržování přísných ekologických standardů. S tím souvisí regulované využívání ostrova pro cestovní ruch. Říká se, že právě v okolí ostrova Alonissos je ta nejčistší voda v celém Egejském moři a dokonce i v celém Středomoří.

Hlavním městem ostrova a největším přístavem je Patitiri situované ve velké zátoce v jeho jihozápadní části. Původní hlavní město se však nacházelo v kopcích, ale v roce 1965 bylo silně poničeno zemětřesením. Nové hlavní město pak vyrostlo přímo na pobřeží. Jde tak o poměrně nové město, v němž nenajdete žádné historické památky. Za návštěvu však stojí Muzeum Mořského parku, kde se dozvíte vše o vzácné fauně a flóře, která se v okolních vodách vyskytuje. 

ostrov Alonissos, Řecko
Foto: ostrov Alonissos, Řecko

Navštívit je možné také původní zničené hlavní město Alonissos situované na kopci, které po mnoho let chátralo. V 80. letech 20. století však došlo k velké změně. Polorozpadlé domy si začali kupovat cizinci, zejména tedy Angličané, Holanďané a Švédi. Domy opravili a začali je využívat jako letní chalupy. Řada domů tak prošla rekonstrukcí v tradičním řeckém stylu a dnes už Alonissos Old Town, zdaleka není tak opuštěné. Lidé jej navštěvují jako skanzen, mohou zde obdivovat tradiční řeckou architekturu a kochat se nádherným výhledem na moře. Vládne zde pohodová atmosféra a četné taverny lákají návštěvníky na posezení u skleničky vína či ouza.

Alonissos se může pochlubit krásnými plážemi, kterých však nemá nijak mnoho. Kdo tedy vyhledává plážovou turistiku, bude asi spokojenější na sousedním ostrově Skiathos. Mezi nejatraktivnější pláže Alonissu patří oblázkové Agios Dimitrios a Leftis Gialos. Zejména na severovýchodním pobřeží ostrova se nachází dosti strmé útesy a dobrý přístup k moři je tak spíše jen výjimkou. O ubytování se starají malé rodinné vilky s apartmány a studii, které jsou většinou umístěny ve svahu a mají tak poněkud komplikovanější přístup k moři. Zato však nabízí jedinečné soukromí. Za návštěvu stojí kromě Patitiri ještě vesničky Marpounta, Vótsi, Agios Dimitrios, Kalamakia, Steni Vala, Chrisi Milia, Rousoum Gialos a další.