Skiathos

Součástí řeckého souostroví Sporady je ostrůvek Skiathos, rozkládající se na 50 kilometrech čtverečních v Egejském moři. Nachází se pouhých 12 km od řecké pevniny, díky své poloze je tak velmi oblíbenou rekreační destinací nejen pro zahraniční turisty, ale také pro Řeky. Skiathos je sice poměrně malý, ale i přesto dokáže nabídnout spoustu zajímavých míst a možností odpočinku a zábavy.

Největší rozvoj turistické infrastruktury na ostrově začal v roce 1964, kdy jej Řecká národní organizace pro cestovní ruch vybrala jako novou rekreační oblast. Za 20 let tak byly na Skiathu vybudovány silnice, vystavěny hotely a dokonce i letiště. V současnosti je turistický ruch situován převážně do jižní části ostrova, kde jsou podél pobřeží rozeseta poměrně rušná letoviska. Ta nabízejí vše potřebné pro trávení pohodové dovolené u moře. Najdete v nich dostatek ubytovacích, stravovacích i zábavních zařízení.

ostrov Skiathos, Řecko
Foto: ostrov Skiathos, Řecko

Pobřeží je lemováno krásnými plážemi, které se pozvolně svažují do azurového Egejského moře. Některé pláže bývají během hlavní letní sezóny přeplněné, zvláště ty lemující hlavní turistická střediska. Mezi nejznámější turistická centra na Skiathu patří Agia Paraskevi, Kukunaries a Megali Ammos.

Severní část ostrova je dosti hornatá a nenabízí tak krásné pláže jako jih. Pokud se sem ovšem vydáte, budete odměněni božským klidem a nedotčenou přírodou. Pláže zde naleznete samozřejmě také, jen je mnoho z nich přírodních, chybí jim tedy jakékoliv zázemí. Také nejsou tak dlouhé a na mnohé z nich je přístup pouze po moři. Řada lidé ovšem tuto nedostupnost upřednostňuje, protože zde najdou klid a potřebné soukromí. Sever si hodně oblíbili také naturisté. Nejznámější je pláž Lalaria zařezávající se do skalnatého pobřeží.

Vnitrozemí ostrova Skiathos je poseté řadou kostelíků a klášterů, které jsou schovány v borových lesích. Kdo se na to cítí, může se pokusit vystoupat na nejvyšší bod ostrova, který dosahuje nadmořské výšky 433 metrů. Odměnou mu bude nádherný výhled do krajiny, na nedaleký ostrov Skyros a Skopelos. Skiathos oplývá obrovským přírodním bohatství. Zdejší krajina okouzlila dokonce i tvůrce známého muzikálu Mamma Mia. Filmové zpracování tohoto muzikálu se tak natáčelo právě na tomto ostrově. 

ostrov Skiathos, Řecko
Foto: ostrov Skiathos, Řecko

Skiathos má nyní okolo 6 tisíc obyvatel, kteří se živí převážně prací v cestovním ruchu, ale také zemědělstvím a rybolovem. Převážná většina obyvatel žije v hlavním stejnojmenném městě Skiathos. Rozkládá se na východním pobřeží a jeho součástí je i přístav. Ve skutečnosti jde o přístavy dva – jeden slouží pro rybářské bárky a druhý pro výletní čluny. Z místního přístavu vyplouvá každý den spousta lodí na sousední řecké ostrovy. Město Skiathos vyrostlo po obou stranách přístavní zátoky. V tomto městě se narodil slavný řecký spisovatel Alexandros Papadiamantis, jehož muzeum můžete v jedné z bočních uliček navštívit. 

Město Skiathos je protkáno úzkými uličkami, které jsou plné taveren, restaurací, obchůdků a dalších podniků. V uličkách si užijete romantických procházek a to jak přes den, tak i v pozdních večerních hodinách. Skiathos je hlavní silnicí spojen s ostatními významnými letovisky na ostrově. Tato hlavní silnice je vlastně jedinou silnicí na ostrově a je dlouhá 17 km. Dostanete se po ní také na letiště, nebo do horské vesničky Evangelistrias.