Limnos

Každý kdo v Řecku hledá turismem ještě příliš nedotčený kout, měl by vyrazit na Limnos. Tento krásný ostrov rozkládající se na ploše 500 km čtverečních se nachází v severovýchodní části Egejského moře a kromě čistého moře a krásných pláží nabízí originální řeckou ostrovní atmosféru, klid a pohodu. Potěší tak nejednu romantickou duši. 

Limnos se nachází v sousedství dalšího řeckého ostrova Lesbos, nedaleko tureckých břehů. V jeho blízkosti tak leží ještě dva malé, již turecké ostrůvky Imbros a Tenedos. Poloha ostrova na jihu Evropy mu zaručuje příjemné teplé klima a stálé slunečné počasí. Déšť je zde během letní sezóny opravdu výjimečný.

Pobřeží Limnosu má délku cca 250 km a je značně členité, tvořené zálivy, zátočinami, mysy a skalami. Ostrov charakterizují tři poloostrovní výběžky. Nejdivočejší je pobřeží na severozápadě, kde se tyčí nejvyšší hora nazývaná Skopia a někdy také Vigla (470 m. n. m.). Směrem k východu kopce zvolna ustupují a nakonec jsou vystřídány úrodnými nížinami. Vnitrozemí ostrova pokrývá úrodná půda, což není vhodné pro pěstování oliv – olivovníky totiž milují vyprahlou suchou půdu. Na Limnosu se tak hojně pěstují především citrusové plody, fíky a víno.

ostrov Limnos, Řecko
Foto: ostrov Limnos, Řecko

Na mnoha místech je lemován krásnými, většinou písčitými plážemi, které jsou omývány průzračnými azurovými vodami Egejského moře. Celkem na Limnosu najdeme asi stovku pláží, které jsou převážně přírodního charakteru a nabízí dostatek soukromí pro lenošení a opalování. Velmi oblíbená je 700 metrů dlouhá pláž Plati lemovaná bary a restauracemi, která rovněž nabízí pestré možnosti sportovního vyžití (vodní lyže, skútry, windsurfing, kitesurfing motorový člun). Plnou turistickou vybaveností pak disponují pláže Riha Nera a Myrina. Dostatek klidu a soukromí nabízí pláž Kokkina tvořená lehce načervenalým pískem. Za nejdelší pláž na Limnosu je považována několik kilometrů dlouhá Makris Gialos.

Turisté na Limnosu najdou snad vše, co očekávají od pohodové dovolené u moře. Kromě pláží, moře a s tím spojených vodních radovánek zde na ně čeká nedotčená příroda, rozmanitá krajina lákající k procházkám a originální kultura. Nechybí ani četná archeologická naleziště. Limnos navíc vyniká i naprosto unikátními přírodními ekosystémy. Jeho vnitrozemí ukrývá například jezera Alyku a Hortarolimni, v nichž žije řada unikátních endemických živočichů a kolem dokola se rozkládají bažiny a mokřady, které jsou vyhledávány četnými ptačími druhy. Vyskytuje se zde také spousta zajímavých rostlinných druhů.

ostrov Limnos, Řecko
Foto: ostrov Limnos, Řecko

Jediní, kdo by mohli být z pobytu na Limnosu zklamaní, jsou vyznavači bujarých večírků a milovníci rušného nočního života. Limnos zůstává prozatím mimo hlavní zájem zahraničních návštěvníků a nepatří mezi nejnavštěvovanější řecké ostrovy. Najdete zde spíše zapadlé vesničky žijící tradičním rytmem života a malebná letoviska. Během průzkumu vnitrozemí je možné narazit na vesničku Varos proslulou výrobou výtečných sýrů, nebo na vesničku Agios Dimitrios, která je zase známá produkcí toho nejlepšího limnoského vína. Také nedaleká obec Atsiki produkuje tradiční řecké sladkosti.

Hlavním městem Limnosu, na němž žije okolo 20 tisíc obyvatel, je historická Myrina, jejíž dějiny sahají až daleko do 12. století. Myrina je považována za hlavní turistické centrum, ale také centrum služeb, obchodu i architektonický a kulturní skvost ostrova. Ve městě dodnes stojí řada dochovaných památek pocházejících z nejrůznějších století a nachází se zde také malý starý přístav. Myrině vévodí mohutný zámek, který vznikl přestavbou pevnosti. Za návštěvu stojí zdejší Archeologické muzeum opatrující historické předměty nalezené během vykopávek na ostrově. Kromě archeologického muzea se v Myrině nachází ještě muzeum Byzantské a Církevní. Centru města dominuje velkolepá katedrála Agia Triada.

Druhým největším městem na Limnosu je Kaspakas protkaný ulicemi lemovanými kamennými domky s původním dlážděním. Zajímavá je rovněž obec Kornos, kde je možné relaxovat v horkých pramenech, které vyvěrají z hlubin země. Prameny mají teplotu okolo 44 stupňů Celsia. V blízkosti obce Thanos pak stojí kostel Panagia Kakkaviotissa zasvěcený Panně Marii. Ční v nesnadno dostupné jeskyni na vrcholu kopce nad osadou.