Kalymnos

Kalymnos je se svou rozlohou 110 kilometrů čtverečních čtvrtým největším ostrovem Dodekanéského souostroví ležícího v Egejském moři. Ostrov situovaný poblíž tureckého pobřeží se může pochlubit bohatou historií, rozmanitou krajinou, množstvím archeologických nálezů a architektonických památek. Ke Kalymnosu patří ještě přilehlé ostrůvky Telendos a Pserimos, které od něj byly před mnoha staletími odtrženy tektonickou činností.

Přestože není Kalymnos co se týče rozlohy nijak obrovský, oplývá originalitou a je plný přírodních rozmanitostí. Omývají ho modrozelené vody Egejského moře a lemují nádherné převážně oblázkové pláže. Právě příroda je tím hlavním, co na ostrov láká turisty ze všech koutů Evropy. Pobřežní skaliska jsou vyhledávána horolezci, hornaté vnitrozemí milovníky pěší turistiky a pestrobarevný podmořský svět zase potápěči. Milovníci vodních sportů si mohou vyzkoušet windsurfing, kitesurfing, parasailing, jízdu na vodních lyžích nebo vodních skútrech a mnoho dalšího.

Kalymnos
Foto: Kalymnos

Krajina Kalymnosu působí oproti okolním ostrovům o něco drsněji, má převážně suchý povrch a najdete na něm jen minimum vegetace. Většinu území pokrývají rozsáhlé skalní oblasti tvořené vápencovými skalami. Ty se na mnoha místech svažují až k moři a tam vytváří jedinečné jeskyně a tajuplné zátoky. Kalymnos horolezcům nabízí celkem 43 lezeckých sektorů. Na mnoha místech ostrova je patrná vulkanická hornina, která je pozůstatkem dávné tektonické činnosti. Poblíž letoviska Kantouni je možné navštívit dokonce vyhaslou sopku. 

Přestože se zdá být Kalymnos poměrně nehostinný a pustý, ukrývá ve vnitrozemí dvě úrodná údolí – Vathi a Pothia. V nich se pěstují pomeranče, mandarinky, olivy a vinná réva. Na západním pobřeží jsou rozesety malebné rybářské vesničky a prázdninová letoviska. Ostrov se v minulosti proslavil produkcí mořských hub, které byly a mnohdy ještě jsou základem obživy místních obyvatel. Ve vodách Egejského moře se mořské houby sbírají již více jak 500 let a právě Kalymnos je jejich největším nalezištěm. V současné době patří mořské houby k vyhledávaným suvenýrům, které si turisté rádi odváží domů.

Kalymnos, Řecko
Foto: Kalymnos

Kalymnos ukrývá také spoustu historických pokladů pamatujících na nejrůznější období dějin. Jeho osídlení se datuje do 11. století před Kristem, poté byl pod nadvládou mnoha národů. Vystřídali se zde Římané, Benátčané, Turci, Italové i Němci. Za nejvýznamnější památku je považován středověký hrad, který je k vidění v bývalém hlavním městě Chorio. Na dalších místech jsou k vidění pozůstatky římských a byzantských staveb, ale také tajuplné mykénské hrobky. 

Současným hlavním městem ostrova je Pothia, které by žádný cestovatel neměl během návštěvy vynechat. Původně šlo o nepříliš významnou rybářskou vesničku, která se však rozrostla a dnes je hlavním městem disponujícím velkým přístavem. Centrum města ukrývá spoustu zajímavých zákoutí a také památek. Dlážděnými klikatými uličkami se dostanete na malebná náměstí, na nichž stojí bílý kostelík nebo klášter. Oblíbenou a hojně navštěvovanou turistickou atrakcí je v Pothii továrna na zpracování mořských hub. Pokud byste hledali ty nejkrásnější pláže na ostrově, vydejte se do letovisek Massouri nebo Kantouni. Atraktivními turistickými centry jsou rovněž vesničky Myrties a Platis Yialos.