Lefkada

Přímo u pobřeží pevninského Řecka se na ploše okolo 300 kilometrů čtverečních rozkládá ostrov Lefkada spadající pod souostroví Jónských ostrovů. S pevninou je spojen dvěma mosty a je tak jediným řeckým ostrovem, na který je možné se dostat po souši. Návštěvníky z nejrůznějších zemí světa okouzluje svou jedinečnou přírodou a skvělými možnostmi rekreace.

Přestože Lefkada patří mezi turisticky dosti oblíbené destinace, dokázala si do dnešních dní zachovat svůj přirozený půvab a oproti jiným řeckým ostrovům není tak přelidněná. Na ostrově Lefkada žije okolo 20 tisíc stálých obyvatel. Při pohledu na pobřeží Lefkady se každému zatají dech. Je to hra barev, kde mezi sebou nádherně kontrastují bílá barva pláží s azurovou vodou moře a bujnou zelenou vegetací. Zdejší scenérie se západy slunce a rozpálenými plážemi si mnozí natolik oblíbili, že se sem pravidelně vrací.

ostrov Lefkada, Řecko
Foto: ostrov Lefkada

Příroda Lefkady je opravdu okouzlující, najdete zde strmé vápencové srázy, překrásné dlouhé pláže tvořené jemným pískem, bohatou květenu a samozřejmě také průzračně čisté Jónské moře. Pobyt zde proto potěší nejen romantické duše, ale také milovníky přírody a nadšené fotografy. Ve vnitrozemí Lefkady se zvadá mohutné pohoří, které se následně svažuje do úrodných nížin. Horské svahy obývají stáda ovcí a koz, z jejichž mléka se vyrábí tradiční řecký sýr feta. Ostrov je bohatý na vegetaci, za což může bohatý srážkový úhrn zejména v jarních měsících. K vidění je zde spousta pestrobarevných kytek, ze stromů zde mají největší zastoupení borovice a platany, typické jsou také cypřiše a nechybí ani vinná réva. 

Náš tip: Nejkrásnější pláže Řecka a spoustu zeleně můžete obdivovat s CK Viamare.

Pokud byste chtěli poznat tu pravou řeckou kulturu, vydejte se do některé z vnitrozemských vesnic, které si žijí svým pomalým tempem. Lidé v nich stále nosí tradiční oděv a věnují se především zemědělství, pastevectví a ručním pracím. Proslavená svými ručně tkanými koberci a krajkami je obec Karia. Výrobou proslulého červeného vína prosluly zase vesnice Vafkeri, Sivros a Agios Petros. Na výrobu včelího medu se pak zase specializují ve vesničkách Athani a Dragano. 

ostrov Lefkada, Řecko
Foto: ostrov Lefkada

Pobřeží Lefkady je dlouhé přibližně 100 kilometrů a najdete na něm ty nejkrásnější pláže v celém Řecku. Jsou převážně písečné, někde doplněné bílými oblázky a mají pozvolné svažování do moře. Kromě rozlehlých veřejných pláží, které jsou vybaveny převlékárnami a sprchami a v jejichž blízkosti mnohdy najdete i plážové bary a taverny, můžete narazit také na menší pláže skryté v zátokách, které poskytují klid a soukromí. Průzračné teplé moře vybízí nejen ke koupání, ale také k vodním sportům. Na Lefkadě jsou příznivé podmínky pro surfing, kiting či jachting. Mezi nejnavštěvovanější a nejkrásnější pláže ostrova Lefkada patří Agios Ioannis, Agios Nikitas, Egremni, Gyra, Nidri, Kathisma, Pefkoulia, Porto Katsiki a Vassiliki.

Hlavním městem Lefkady je Lefkas situované na severu ostrova. Nachází se zde významný přístav a městečko je tvořeno bílými domky s balkony plnými květin. Lefkas je protkáno úzkými dlážděnými uličkami, které jsou lemovány spoustou restaurací, taveren, barů a obchůdků se suvenýry a rukodělným zbožím. Večer město ožívá tradiční řeckou hudbou a tancem. Kromě toho Lefkas ukrývá také řadu zajímavých staveb, jako je pevnost Agia Mavra, nejrůznější staré kostely, kapličky a také muzea. Pobřeží je poseto mnoha větrnými mlýny. Druhým největším městem a také oblíbeným rekreačním střediskem je Nidri. Významnými centry turistiky na Lefkadě jsou Nikiana, Agios Nikitas, Vassiliki či Ligia.

Nejjižnějším bodem ostrova Lefkada je mys Doukato, který je tvořen bílou skálou, na níž se tyčí mohutný maják. Celá tato oblast Lefkady je opředena mnoha mýty a bájemi. Název celého ostrova je údajně odvozen právě od tohoto skaliska, protože slovo „leukos“ znamená „bílý“. Také nešťastný příběh básnířky Sapfó je spojen s tímto místem. Sapfó se z této skály vrhla kvůli nešťastné lásce do mořských hlubin. V okolí Lefkady je rozeseto ještě několik menších ostrůvků, které jsou dostupné lodí, a jejich návštěva může být pěkným zpestřením dovolené. Jde ostrovy Meganisi, Kalamos, Kastos, Skorpios, Skorpidi, Madouri, Sparti, Thileia a Kythros.