Naxos

Naxos, který je součástí řeckého souostroví Kyklady, je ostrovem mnoha superlativů. Je považován za nejzelenější a tudíž i nejúrodnější ze všech kykladských ostrovů, zároveň je také ostrovem největším. Své návštěvníky láká na nádhernou přírodu, dlouhé pláže, čisté moře i kvalitní služby a zázemí.

Přes všechna svá lákadla, zůstává ostrov Naxos poněkud stranou masové turistiky, což mu umožňuje si uchovávat tradiční řeckou atmosféru a přirozenou krásu. Přesto by si tento nádherný řecký ostrov jistě zasloužil více pozornosti, než se mu dostává. Je ideální destinací pro každého, kdo touží po klidné dovolené u moře s nádechem historie. Ostrov byl pojmenován po svém prvním panovníkovi a stejně jako další místa v Řecku, i s ním je spojena řada bájí a legend. Právě na Naxu se údajně narodil a posléze i oženil Dionýsos, bůh úrody, plodnosti a vína.

ostrov Naxos, Řecko
Foto: ostrov Naxos, Řecko

Ostrov naxos leží na jihu Egejského moře a zaujímá plochu 428 km čtverečních. Naxos se pyšní krásnou nedotčenou přírodou a krajinou, kde se mohutné kopce střídají s rovinatým pobřežím a úrodnými nížinami. Dominantou ostrova je hora Zas, místními podle zvaná nejvyššího boha Zeus, jejíž výška dosahuje 1001 metrů nad mořem. Z hor stékají klidné říčky, které zavlažují půdu v nížinách. Na Naxu se daří pěstovat ovoce a zeleninu, k hlavním produktům patří víno a olivy.

Zlatavé písečné pláže, které jsou dokonce řazeny k nejkrásnějším v Řecku, jsou omývány azurovými vodami Egejského moře. Táhnou se v délce i několika kilometrů a tyto dlouhé pásy písku jsou ohraničeny malebnou krajinou. Pláží je podél pobřeží Naxosu opravdu hodně, kromě těch hlavních, které lemují turistická letoviska, zde najdete ještě menší pláže ukryté v zátokách. Nejen je, ale i další pláže tvoří jemný písek, který je jako stvořený pro lenošení. Mořské vlny zase lákají k vodním sportům jako je windsurfing, kiting, jízda na vodních lyžích nebo skútrech.

ostrov Naxos, Řecko
Foto: ostrov Naxos, Řecko

K nejoblíbenějším plážím ostrova patří Agia Anna, ale hojně navštěvovaná je také Agios Georgios. Obě mají pozvolné svažování do moře, proto si je oblíbily hlavně rodiny s dětmi. Pravými písečnými dunami jsou tvořeny pláže Agios Prokopios, Kastraki, Mikri Vigla, Aliko a Plaka. Milovníci klidu a pohody si oblíbili pláž s názvem Sahara, která leží stranou davů turistů, a tak nenabízí tolik komfortu. Tu svou nejoblíbenější pláž si na Naxosu najde opravdu každý. Nejčastěji navštěvovanými letovisky na ostrově jsou Agios Georgios, Agios Prokopios a Plaka.

Při návštěvě ostrova Naxos byste neměli vynechat prohlídku hlavního města Naxos, zvaného též Hora či Chora. Nepřehlédnutelnou dominantou města je benátská pevnost obehnaná vysokými hradbami. Významnou památkou je rovněž katedrála Zoodochou Pigis z 18. století. Každého návštěvníka však při vstupu do města přivítá starověká brána Portara, která byla vystavěna na přilehlém ostrůvku a dnes patří k neodmyslitelným symbolům města. Se západem slunce Chora ožívá obchůdky, tavernami, diskotékami a bary. Romantické duše by neměly vynechat procházku po přístavní promenádě. Každý, koho zajímá historie, bude jistě nadšen z místního Archeologického muzea. Za průzkum stojí také vnitrozemí ostrova, které ukrývá mnohé tradiční horské vesničky, v nichž žijí lidé jako před desítkami let. Při návštěvě si budete připadat, jako byste se vrátili zpět v čase.