Peloponés

Poloostrov Peloponés, který je často nazýván „kolébkou řecké civilizace“, se rozkládá na jihu Řecka a zaujímá rozlohu 21 389 km2. Přestože je Peloponés nazýván poloostrovem, ve skutečnosti se jedná o uměle vytvořený ostrov. S pevninou byl totiž spojen pouze pásem pevniny, který od roku 1893 v délce šesti kilometrů protíná Korintský kanál.

Peloponés se pyšní bohatou historií, právě zde se totiž nachází slavná místa počátků vyspělé řecké společnosti. Na Peloponésu se nacházela města jako Sparta, Mykény, Korint nebo Olympie. Kromě významných památek však může poloostrov nabídnout také skvělá prázdninová střediska, turistická letoviska a možnosti rekreace. Oblast je tak ideální pro všechny, kdo si chtějí na dovolené užívat odpočinku, ale zároveň si pobyt zpestřit poznáváním kultury a historie. 

Poloostrov Peloponés, Řecko
Foto: Poloostrov Peloponés, Řecko

Poloostrov Peloponés, který získal jméno po mytickém vládci Pelopovi, se dělí na sedm provincií - Achala, Argolida, Arkadia, Ilia, Korinthia, Lakonie a Messenie. Povrch poloostrova je velmi rozmanitý, nacházejí se na něm jak hory, tak i náhorní plošiny, úrodná údolí a členité mořské pobřeží lemované plážemi. Nejvyššímu pohoří Taygetos dominuje 2407 metrů vysoká hora Agios Allias. Tento vrchol se nachází poblíž Sparty a Sparťané se na něm kdysi zbavovali nemocných a kriminálníků. Na Peloponésu se vyskytují husté lesy, ale i cypřišové a olivové háje. Jedním z hlavních zdrojů obživy místních obyvatel je zemědělství, na mnoha místech tak narazíte na háje citrusovníků, fíkovníků nebo vinnou révu. 

Peloponés je na východě omýván Krétským mořem a na západě Jónským mořem. Pobřeží poloostrova je opravdu dlouhé a nechybí na něm dlouhé písečné i oblázkové pláže, které se jen velmi pozvolně svažují do průzračných tyrkysových mořských hlubin. Podél pobřeží vyrostla četná letoviska, která jsou skvěle vybavena a připravena na každoroční nával turistů. Některá střediska jsou poměrně živá, ale kdo upřednostňuje klid a romantiku, také si zde přijde na své. Peloponés ještě nebyl v takové míře zasažen masovým turismem, jako je tomu v jiných řeckých oblastech. Přesto turistická centra nabízí poměrně dostatek možností nejrůznějšího sportovního, kulturního i zábavního vyžití.

Poloostrov Peloponés, Řecko
Foto: Poloostrov Peloponés, Řecko

Mezi oblíbené destinace na Peloponésu patří Tolo, nebo Niforeika, kde se můžete vyřádit v mořských vlnách při provozování nejrůznějších vodních sportů. Populární je rovněž městečko Pales Epidaurus, kde najdete vše potřebné pro strávení pohodové dovolené u moře. Krásné písčito-oblázkové pláže nabízející veškerý plážový komfort najdete v letoviscích Nafplion, Gythio a Ermioni. Kdo má rád soukromí, může zavítat na některou z panenských pláží, na nichž nenajdete mnohdy ani živáčka. Za návštěvu stojí také Kyllina, Methoni, Skafidia, Trizona či Patras.

Jelikož se Peloponés rozkládá na poměrně velkém území, najdete na něm kromě rozmanité přírody také nespočet starověkých památek. Pobyt u moře si tak můžete zpříjemnit návštěvou některé z nich. Za návštěvu jistě stojí starověký Korint, Tyrins, Mykény, Epidaurus, Sparta, byzantská Mystra či středověké chrámy v Monemvassii a Olympii. Právě v těchto chrámech se v dávných dobách pořádaly soutěže atletů.