Andros

Nejsevernějším a také druhým největším ostrovem v souostroví Kyklady je Andros. Díky své blízkosti Athén se stal oblíbeným výletním místem obyvatel řecké metropole. Horské pásmo protíná ostrov na dvě značně odlišné části – horský sever a zelený jih. Hlavním městem ostrova je stejnojmenný Andros nazývaný též Chora, či Hora.

Ostrov pojmenovaný po antickém hrdinovi a polobohu se v minulosti proslavil chovem bource morušového, který byl jedním z hlavních zdrojů příjmů a zajišťoval prosperitu. Hedvábí z Androsu bylo známé po celém Řecku i v Turecku. Bohatství ostrova se odrazilo i na zdejší kultuře, založena zde byla filosofická škola, na níž vyučovali věhlasní učenci. Andros se v té době stal také námořní velmocí a dodnes je významným přístavem. Na Androsu nenajdete letiště, proto abyste se na ostrov dostali, musíte přiletět do Athén a odtud se vypravit do přístavu Rafina, z něhož pravidelně vyplouvají lodní linky na Andros. Cesta lodí zabere asi 2 hodiny. 

Andros - Gavrio
Foto: Andros - Gavrio

Andros leží v Egejském moři a jeho pobřeží je lemováno krásnými plážemi, kterých je údajně celkem 99. Ostrov má rozlohu 380 kilometrů čtverečních a pobřeží se táhne v délce 110 km. Návštěvníkům se tak na mnoha místech nabízí nepřeberné možnosti slunění, koupání, odpočinku, vodních sportů a dalších aktivit. Mezi nejoblíbenější pláže patří Limanaki, Kaminaki, Vlyhada, Zorkos, Vitali, Grias Pidima a Pirgo.

Povrch ostrova je dosti hornatý, nejvyšší vrchol měří 1003 metrů nad mořem.  Zelená údolí pokrývají olivové háje, sady ovocných stromů i porosty borovic. Ve vnitrozemí je možné narazit na zurčící potůčky a minerální prameny. Jeden z nich, pramen Sariza, se nachází například ve vesničce Apikia. K Androsu neodmyslitelně patří také břidlicové zídky, na něž narazíte téměř na každém kroku. Tyto zídky mají původ v dávné minulosti, kdy se využívaly k oddělení jednotlivých zemědělských pozemků a k udržení hospodářských zvířat na jednom místě. Šlo tedy o jakýsi starodávný kamenný plot. V současnosti patří k místním architektonickým unikátům, stejně tak jako holubníky.

Andros - město Chora
Foto: Andros - město Chora

Velmi zajímavá je na ostrově i architektura, která dýchá atmosférou starých časů a pečlivou prací místních řemeslníků. Podél pobřeží jsou rozesety tradiční vesničky i moderní turistická centra, prakticky na celém ostrově najdete dobré restaurace a taverny. Při návštěvě tohoto ostrova byste rozhodně neměli vynechat prohlídku hlavního města Andros neboli Chora. Na městě je patrná dávná prosperita ostrova, pěší zóny dlážděné mramorem jsou lemovány elegantními sídly bohatých Athéňanů. Město ukrývá spoustu muzeí, jako je například Námořní muzeum, Archeologické muzeum nebo Muzeum moderního umění. 

Nedaleko hlavního města se na skalisku vypínají pozůstatky benátského hradu, který byl vystavěn před stovkami let na ochranu města. Skalnatý ostrůvek je s pevninou spojen mostem, díky kterému je tato památka nejnavštěvovanější atrakcí Androsu. Jižně od Chory najdete v horách klášter Moni Panachrantou založený roku 961. Dodnes je velmi zachovalý. Za návštěvu stojí také středověká vesnička Messaria ukrývající unikátní byzantský kostel z 12. století nebo vesnička Menites. K vyhledávaným turistickým střediskům patří Batsi situované v jihozápadní části ostrova.