Korfu

Korfu, nebo chcete-li „Smaragdový ostrov“ je jedním z nejzelenějších a podle mnohých také nejkrásnějších řeckých ostrovů. Rozkládá se na západě Řecka a je součástí skupiny Jónských ostrovů. Jeho geografická poloha mu zaručuje dostatek slunečního svitu, ale zároveň i vlhkost, která se odráží na zdejší bujné vegetaci. 

Korfu se rozkládá na ploše 592 kilometrů čtverečních a má velmi členitý povrch. Severní část ostrova je poměrně hornatá, nachází se v ní také nejvyšší hora ostrova, 906 metrů vysoký Pantokrator. Kromě hor na Korfu najdete také úrodná údolí, která jsou hojně využívaná pro zemědělství. Na Korfu se daří mnoha rostlinám, keřům a stromům. Typickou rostlinou je olivovník využívaný k produkci kvalitního olivového oleje. Kromě toho se zde hojně vyskytují také citrusovníky, cypřiše, myrty a eukalypty. Především v jarních měsících ostrov hýří barvami nejrůznějších květů. Mnohé z rostlin, které se na Korfu vyskytují, jsou endemické. Specialitou Korfu je rostlina kumquat - jde o malý pomerančovník původem z Asie, z něhož se zde vyrábí jedinečný likér a marmeláda.

ostrov Korfu - Řecko
Foto: ostrov Korfu

Pobřeží ostrova je také velmi různorodé, zatímco na východě se pozvolně svažuje do Jónského moře, západ je spíše strmý, skalnatý a tvořený četnými útesy. Ke Korfu náleží ještě několik menších ostrůvků, jako Vido, Lazareto nebo Pontikonissi, který je jakýmsi symbolem celého ostrova a najdete jen na každé pohlednici. Pobřeží se táhne v délce asi 200 kilometrů a nabízí jedny z nejkrásnějších pláží Středomoří. Mnohé z nich jsou písčité, ale najdou se i oblázkové. Na východním pobřeží jsou pláže dobře dostupné a mají pozvolné svažování do moře, zatímco na západě jsou kvůli strmým skalám mnohé dostupné jen lodí.

Pobřežní oblasti jsou v letním období zaplněny turisty z nejrůznějších koutů světa a turistická letoviska během hlavní sezóny doslova praskají ve švech. Kdo nemá rád příliš živá turistická centra, nemusí zoufat, na Korfu se najde rovněž řada poklidných letovisek s romantickou atmosférou. Liduprázdné bývají také vnitrozemské či horské vesničky. Hlavním městem ostrova je Kerkyra, plná nejrůznějších historických a architektonických památek. Město, kterému dominuje mohutná pevnost, si do dnešních dní uchovalo starou benátskou atmosféru. 

ostrov Korfu - Řecko
Foto: ostrov Korfu

Nejen Kerkyra, ale celé Korfu je poseté množstvím památek, které jsou pozůstatky po národech, jež v minulosti ostrov ovládaly. Některá městečka jsou postavena v tradičním řeckém stylu, kdy jsou bílé domečky namačkány na sobě ve svahu a zdobí je pestrobarevné buganvilie. V jejich centrech se pak rozkládají malebná náměstí, kterým vévodí rovněž bílé kostelíky, v jejichž sousedství stojí kláštery. Podél pobřeží se však setkáte spíše s moderními městečky, v nichž převládají nejrůznější ubytovací kapacity, od hotelů, přes penziony až jednoduchá studia. Na Korfu je velmi kvalitní infrastruktura a cestovní ruch se již dostatečně rozvinul. K nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším turistickým střediskům na Korfu patří Archaravi, Dassia, Agios Georgios, Barbati, Benitses, Sidari, Kassiopi, Moraitika a další.

Za návštěvu na Korfu jistě stojí klasicistní zámeček Achillion, v němž královna Sissi prožila značnou část svého života. Zajímavá je také zřícenina byzantského hradu Angelokastro z 13. století. Jednou z nejnavštěvovanějších zajímavostí Korfu je tzv. Myší ostrov (Pontikonissi) s kostelíkem z 11. století, který je zasvěcený Pantokratoru. Nachází se nedaleko malého poloostrůvku Kanoni, na němž stojí klášter Vlacherna. Na cestě mezi vesničkami Lakones a Krini se určitě zastavte na vyhlídkovém místě Bella Vista, odkud se nabízí nádherný výhled na ostrov. Na nejjižnějším místě Korfu, mysu Asprokavos, najdete nejen opuštěný klášter, ale také až 130 metrů vysoké skály.