Mykonos

Ostrov pelikánů a větrných mlýnů – tak bývá často nazýván Mykonos ležící v jižní části Egejského moře, který je součástí souostroví Kyklady. Dnes je oblíbenou destinací pro gaye i světové celebrity. Fakt, že zde často pobývá movitější klientela, se odráží na úrovni služeb a také na vyšších cenách. Každý přístav na ostrově je v obležení luxusních jachet a výletních lodí.

Historie Mykonosu není nijak významný, v dějinách Řecka nehrál ostrov žádnou zásadní roli. Do dnešních dní se na něm podařilo dochovat řadu významných památek, které jsou pozůstatky po národech, které jej v minulosti obývaly. Nejzajímavější jsou beze sporu ruiny benátské pevnosti Kastro. Na Mykonosu je k vidění typická řecká architektura, která se vyznačuje bílými domky natěsnanými vedle sebe na svahu, které jsou doplněny modrými okenicemi, balkony a obrostlé záplavou buganvilií. Nechybí kostelíky s modrými kopulemi ani větrné mlýny. 

ostrov Mykonos, Řecko

Rozloha Mykonosu je 88 kilometrů čtverečních. Ostrov je převážně hornatý, kamenitý, vyprahlý a příliš zeleně na něm nenajdete. Od pobřeží se začíná zvedat pohoří, jehož nejvyšší vrchol ve vnitrozemí dosahuje okolo 400 metrů. Mykonos má členité pobřeží lemované menšími i většími zátokami a zálivy, v nichž najdete krásné pláže omývané azurovým mořem. Pláže tak patří k nejvyhledávanějším atrakcím ostrova. Můžete se na nich věnovat odpočinku, chytání bronzu, nebo vodním sportům. Vzhledem k tomu, že v některých oblastech často fouká poměrně silný vítr, láká to sem příznivce vodních sportů, jako je windsurfing a kiting. Milovníci vodních sportů nejčastěji míří na pláže Ftelia, Kalafatis nebo Ornos.

Ty nejkrásnější pláže najdete na jihu, jihozápadě a jihovýchodě ostrova. Jsou tvořeny jemným pískem a mají pozvolné svažování do krásně čistého a teplého Egejského moře. Najdete na nich jak převlékárny, tak v mnoha případech i sprchy. V blízkosti každé se navíc nachází nějaká taverna, bar nebo obchůdek. Na mnoha plážích lemujících vyhlášené turistická střediska se pravidelně konají nejrůznější zábavy i noční párty. Mezi nejoblíbenější pláže Mykonosu patří Paradise, Elia, Platis Gialos a Psarou. 

ostrov Mykonos, Řecko
Foto: ostrov Mykonos, Řecko

Mezi lesbičkami a gayi, kteří se na ostrov sjíždějí v hojném počtu, se největší oblibě těší pláž Super Paradise. Tou největší pláží je pak Kalo Livadi. Pokud ovšem dáváte před rozlohou pláží přednost klidu a soukromí, potěší vás sice menší, ale o to příjemnější pláže Agia Anna, Agios Ioannis a Panormos. Nemůžete na nich však počítat s žádnými službami ani vybavením, jde o pláže naprosto panenské, bez davů turistů. Jestliže patříte k vyznavačům nudismu, navštivte pláž Agios Sostis. Je sice hůře dostupná, ale nabízí naprosté soukromí.

Mykonos je místem bohatého nočního života, mnohé bary, noční kluby a diskotéky utichají až k ránu. Z toho důvodu jej navštěvují převážně mladí lidé, ale i ti, kdo si chtějí během dovolené užívat klidu a poslouchat pouze šumění moře si zde najdou své místečko. Na ostrově si slavné celebrity a bohatí Řekové vystavěli honosná sídla. Mykonos se tak stal destinací pro všechny, kdo nemají hluboko do kapsy. Neznamená to však, že by byl výhradně určen jen zbohatlíkům, zdejší ubytovací zařízení se přizpůsobují také „obyčejným“ návštěvníkům a i těm nabízí služby na úrovni. Kromě luxusních hotelů už zde najdete také menší rodinné penziony. Kdo má zájem ještě o levnější pobyt, může využít možnosti ubytování v soukromí.

Hlavním městem je stejnojmenný Mykonos, nebo chcete-li Mykonos Town, který je centrem veškerého dění na ostrově. Jeho úzké a klikaté dlážděné uličky, které vyúsťují na malá náměstíčka s tavernami, restauracemi a bary mají nezapomenutelné kouzlo. Nechybí samozřejmě ani obchůdky se suvenýry, šperky, oblečením, potravinami a dalším zbožím. Příjemnou procházkou se dostanete až k přístavu, v němž si budete připadat jako v italských Benátkách. Příjemný pobyt se nabízí v letoviscích Agios Ioannis, Agios Stefanos, Platys Gialos, Tourlos, Ornos a řadě dalších. Svůj pobyt na ostrově si můžete zpestřit také návštěvou nedalekého ostrůvku Delos, který má pouhé 4 kilometry čtvereční. Na jeho území jsou ukryta poměrně rozsáhlá archeologická naleziště i zajímavé muzejní prostory.