Kréta

Kréta je ostrovem mnoha tváří. Podle toho, kterou její část navštívíte, o ní budete mluvit buď jako o rušném ostrově plném turistů, diskoték, nočního života a bujarých večírků, nebo naopak o poklidné destinaci plné romantiky, kde na pláži nepotkáte ani živáčka. Kréta je totiž natolik rozlehlá, že každá její část nabízí návštěvníkům něco jiného. Ale všichni se shodují na jednom – že je opravdu krásná.

Kréta je s rozlohou 8261 km2 největším řeckým ostrovem. Rozkládá se na samotném jihu země, kde je omývána jak Středozemním, tak i Krétským mořem. Ostrov je opředen mnoha legendami a mýty, vždyť právě na Krétě se zrodil nejvyšší řecký bůh Zeus. Stalo se tak v jedné jeskyni, kterých je na ostrově okolo 3 tisíc. Tyto jeskyně jsou společně s dalšími přírodními zajímavostmi velkými turistickými lákadly. Ostrov se může pochlubit bohatou a pestrou historií, která sahá až do 6. tisíciletí před Kristem.

ostrov Kréta - Řecko
Foto: ostrov Kréta

Kréta je ostrovem, který si zamiluje opravdu každý. Je tak rozmanitá, nabízí tolik možností nejrůznějších aktivit, ukrývá tolik památek, že abyste ji poznali, museli byste na ní strávit alespoň měsíc. Potěší všechny, koho zajímá jen lenošení na plážích, ale také ty, kdo upřednostňují aktivní dovolenou s poznáváním. Kréta je zkrátka synonymem pro nádherné pláže, čisté a teplé moře, úžasné přírodní scenérie i rozmanitou zábavu a bohatý noční život. Díky množství pozůstatků nejrůznějších památek přitahuje také nadšené historiky a archeology.

Náš tip: Poklidné jižní pobřeží s plážemi jen pro vás si nejlépe užijete s CK Viamare.

Povrch Kréty je velmi různorodý, najdete zde zelená údolí plná květin, úrodná pole, krásné pobřeží, vysoká pohoří i vyprahlá místa připomínající poušť. Proto bývá ostrov nazýván často „šestým kontinentem“. Nejvyšší pohoří Ida se zvedá přibližně ve středu ostrova a dominuje mu vrchol Psiloritis. Na východě se pak rozkládá masív Dikti s náhorní plošinou Lasithi a Dikti. Turistům je nejbližší pohoří Lefka Ori, tedy Bílé hory, v nichž se ukrývá soutěska Samaria, kam se pořádají organizované výlety. 

Agios Nikolaos, ostrov Kréta - Řecko
Foto: Agios Nikolaos, ostrov Kréta - Řecko

Pobřeží je na Krétě lemováno nádhernými dlouhými písečnými plážemi. Na mnoha místech se však setkáte také s pobřežím skalnatým, které působí opravdu dramaticky. Mnohé krétské pláže jsou považovány za nejkrásnější v celém Řecku a pravidelně bývají oceňovány Modrou vlajkou EU. Zdejší vody jsou hojně vyhledávány milovníky vodních sportů. Nabízí se zde ideální podmínky pro windsurfing i kitesurfing, jízdu na vodních lyžích, vodních skútrech, parasailing a mnohé další aktivity. Ochuzeni samozřejmě nejsou ani milovníci podmořského světa. 

Severní Kréta se doporučuje všem, kdo vyhledávají rušná střediska, zábavu během dne i v nočních hodinách. Společenská zábava zde vlastně nikdy nekončí. Pobřeží je poseto živými letovisky, jako Agios Nikolaos, Chania,  Elounda, Hernonissos, Stalida, Bali, Panormos, či Rethymno. Najdeme zde také hlavní město Heraklion. Jižní část Kréty je také velmi oblíbená, zejména pro nádherné pohoří, které je kulisou mnoha letoviskům na pobřeží. Kopcovitá krajina je doplněna bujnou vegetací, hojně zde rostou stromy i různé druhy rostlin. Oproti jiným částem ostrova v těchto místech totiž panuje mnohem příjemnější podnebí. Ve srovnání se severním pobřežím Kréty je zde také podstatně klidněji. K vyhlášeným letoviskům na jihu patří Paleochora, Sougia nebo Plakias.

Rethymno, ostrov Kréta - Řecko
Foto: Rethymno, ostrov Kréta

Východní část Kréty je dosti pustá a vyprahlá, nenajdete zde téměř žádnou zeleň a také žádné turisty. Ti, co se sem přeci jen vypraví, budou odměněni božským klidem a pohodou. Právě v těchto místech je možné se seznámit s tou pravou Krétou, která nebyla ovlivněna masovým turismem. K vidění jsou zde tradiční malebné vesničky, v nichž jejich obyvatelé žijí tradičním způsobem života, věnují se zemědělství, pastevectví a rybolovu. V každé vesničce stojí krásný bílý kostelík, významný klášter a kulisu doplňují větrné mlýny. V jihovýchodní části ostrova můžete navštívit letoviska jako Agia Fotia, Ferma či Makris Gialos. Nejsušším místem celé Kréty je Xerokambos. Naprosto odlišná je pak Kréta západní, která překypuje zelení a patří k nejvlhčím oblastem celého ostrova. Turistický ruch se však ani zde příliš nerozvinul. Užívat si sluníčka a pohody můžete na plážích Elafonisi nebo Falassarna.