Řecké ostrovy

Řecko je se svým poklidným stylem života beze stresu a spěchu, s krásnými plážemi, azurovým mořem a pestrými možnostmi vyžití, bezesporu jedním z nejlepších míst pro dovolenou. Báječné dny plné hřejivého slunce na vás čekají nejenom na pevnině, ale také na ostrovech a ostrůvcích, které jsou v mnoha případech velmi osobité.

K Řecku patří více než 2 tisícovky ostrovů a ostrůvků roztroušených hned v několika mořích – Egejském, Jónském, Krétském, Thráckém a Středozemním. Ostrovy jsou rozděleny do několika samostatných skupin, tedy souostroví. Řecké ostrovy jsou zajímavé tím, že ačkoliv patří všechny jednomu státu, velmi se od sebe odlišují. A to nejen velikostí a krajinou, ale také osídlením, podnebím a možnostmi rekreace. V současné době je obydleno celkem 227 řeckých ostrovů, ale jen na 78 z nich žije trvale více než sto obyvatel. A na pouhých 18 ostrovech žije více než 10 tisíc obyvatel. Největšími řeckými ostrovy jsou Kréta, Evia, Rhodos, následuje Lesbos, Kefalonie a Korfu.

Santorini
Foto: Santorini

Řecké ostrovy jsou zajímavé tím, že jejich obyvatelé dodnes dodržují tradice, zvyky a mnohdy se věnují také původnímu způsobu obživy, tedy zemědělství a rybolovu. Stále více však i na ty nejmenší ostrůvky začíná pronikat turistický ruch, který je dnes zdrojem financí převážně pro mladou generaci. Rozvoji turistiky se není co divit, vždyť většina z řeckých ostrovů má přímo ideální podmínky pro rekreaci. Nabízí vše, co může turistu během dovolené zajímat, ať už jsou to čisté pláže, průzračné a teplé moře, krásná příroda, historie, výtečná gastronomie, tradice, slavnosti i sportovní vyžití. Na své si zde přijdou milovníci vodních sportů, ale také pěší turistiky či cyklistiky. Na řadě ostrovů tak kromě poklidných rybářských vesniček dnes najdete i kosmopolitní střediska plná nočních barů, plážových diskoték a dostatečné kapacity kvalitních ubytovacích zařízení.

Mnohé řecké ostrovy vynikají také svou unikátní architekturou. Ve svazích jsou vystavěny bílé domky nalepené jeden na druhém, které zdobí modré okenice, dveře a zábradlí. Okna a zahrady doplňují trsy fialkových buganvilií a vše působí velmi romanticky a čistě. Dlážděné klikatící se uličky jsou lemovány obchůdky se suvenýry, restauracemi, tavernami a řemeslnými dílnami. Tou nejtypičtější ukázkou řecké ostrovní architektury jsou městečka na ostrově Santorini v souostroví Kyklady. 

U západního pobřeží Řecka jsou v Jónském moři rozesety turisticky velmi oblíbené Jónské ostrovy. Vynikají bujnou vegetací a mírnějším klimatem. Oproti jižněji položeným řeckým ostrovům je pokrývá více zeleně a celkově je jejich ráz dosti odlišný. Po mnoho let byly tyto ostrovy pod nadvládou Italů a to je patrné na místní architektuře. Mezi Jónské ostrovy patří ostrovy Korfu, Lefkada, Kefalonie, Zakynthos a Ithaka. 

V Saronském zálivu se v blízkosti řecké metropole Athén rozkládají vulkanické Saronské ostrovy. Nejsou příliš veliké a lemují severovýchodní pobřeží poloostrova Peloponés. Díky blízkosti Athén patří mezi oblíbené výletní cíle obyvatel rušné a zaprášené metropole. Je možné se na ně dostat pouze trajektem, na žádném z nich nebylo vybudováno letiště. Mezi Saronské ostrovy patří Aigina, Salamina, Poros, Hydra a Spetses.

Zakynthos
Foto: Zakynthos

Východně od řecké pevniny v Egejském moři najdete Severní Egejské ostrovy, které jsou pokryté bujnou zelení. Například ostrov Thassos bývá pro množství zeleně nazýván „Smaragdem v Egejském moři“. Jelikož tyto ostrovy leží dále od pevninského Řecka a mnohé z nich mají blíže k Turecku, nejsou tolik vyhledávány Řecky z jiných koutů země. Panuje na nich poklidná atmosféra a díky své strategické poloze mezi dvěma zeměmi bývaly po mnoho let využívány jako řecké vojenské základny. Turisté si ostrovy však velmi oblíbili a každoročně zaplaví jejich pláže. Velké oblibě se těší již zmiňovaný Thassos, který je zároveň nejsevernějším řeckým ostrovem, ale také Lesbos, Chios, Samos, Skiathos či Samothraki.

Centrální část Egejského moře je poseta množstvím vulkanických ostrůvků označovaných jako Kyklady. Jejich pojmenování pochází ze slova „kyklos“, což je kruh. Jednotlivé ostrůvky totiž jakoby vytvářely pomyslný kruh okolo posvátného ostrova Delos. Většina ostrůvků je vyprahlých a nenajdete na nich téměř žádnou zeleň (vyjma turistických letovisek) a charakteristické jsou pro ně větrné mlýny. Neodmyslitelná je rovněž architektura bílých domků a kostelíků s modrými kopulemi. Mezi nejznámější Kykladské ostrovy patří Santorini, Mykonos, Ios, Paros, Naxos, Andros, Milos či Amorgos. Mezi jednotlivými ostrovy funguje pravidelná lodní doprava a mnohé z nich mají navíc i mezinárodní letiště.

Dalším významným souostrovím jsou Dodekanéské ostrovy lemující turecké pobřeží. Ostrovy byly díky své poloze už v dávných dobách v centru zájmu velkých mocností a dodnes panuje mezi Řeky a Turky v otázce jejich vlastnictví jistá nevraživost. Největším ostrovem Dodekanéského souostroví je Rhodos, který je doslova posetý moderními a živými letovisky. Patří mezi nejnavštěvovanější ostrovní destinace Řecka a kromě unikátní přírody, krásných pláží a kvalitního turistického zázemí nabízí také pestré možnosti poznávání kultury a historie. Kromě opevněného hlavního města na něm najdete také spoustu antických památek. Kromě ostrova Rhodos do této skupiny patří ještě ostrovy Kos, Samos, Karpathos, Patmos nebo Kalymnos. 

Unikátem mezi všemi řeckými ostrovy je ostrov největší – Kréta. Nachází se na samotném jihu země a nepatří do žádného souostroví. Je omýván Středozemním a Krétským mořem a nabízí jedinečné podmínky pro rekreaci. Tento ostrov, který je opředen mnoha bájemi a mýty patří mezi nejnavštěvovanější řecké ostrovy a najdete na něm řadu významných měst a letovisek. Jelikož je Kréta také místem, kde vznikla minojská civilizace, je plná nejrůznějších historicky ceněných památek.