Kefalonie

Kefalonie spadající do skupiny Jónských ostrovů je šestým největším ostrovem Řecka. Pro nejrůznější krásy, kterými oplývá, patří k nejnavštěvovanějším řeckým ostrovům vůbec. Nabízí nejen krásnou a nedotčenou přírodu, skvělé možnosti koupání, ale oplývá také bohatou historií a je posetá četnými památkami.

Kefalonie byla pojmenována pravděpodobně po mytologickém vojevůdci a bojovníkovi Kefalovi. Rovněž čtyři ostrovní provincie nesou jména po Kefalových synech: Krani, Sami, Pali a Proni. Název Kefalonie se tak dá přeložit, jako „ostrov Kefalův“, ale pro svou pestrost a přírodní poklady však bývá často nazýván spíše „ostrovem vůní a barev“.  V současnosti žije na Kefalonii okolo 40 tisíc obyvatel, z nichž více než polovina obývá hlavní město Argostoli.

ostrov Kefalonie - Řecko
Foto: ostrov Kefalonie

Povrch Kefalonie je velmi rozmanitý, najdete zde několik výrazných kontrastů. Vysoká pohoří posetá bujnou vegetací se střídají s údolími a pláněmi pokrytými vinnou révou či paletou nejrůznějších květů. Pohoří Aenos protínající ostrov ukrývá 1628 metrů vysokou horu Mega Soros, která je výzvou pro pěší turisty. Celé pohoří je národním parkem, v němž rostou vzácné a endemické kefalonské jedle. Při cestách vnitrozemím můžete narazit i na stáda divokých koní prohánějících se planinami. Pobřeží tvoří mořské zátoky, které jsou lemovány báječnými plážemi omývanými křišťálově čistým tyrkysovým Jónským mořem. Zdejší příroda zkrátka okouzlí každého návštěvníka.

Příroda se na Kefalonii opravdu vyřádila – v tom pozitivním slova smyslu. Nachází se zde několik zajímavých přírodních úkazů, které jsou dnes velkým turistickým lákadlem. Jde například o skálu Kounopetra, která se v moři až do 50. let 20. století nakláněla ze strany na stranu, jeskyně Drogarati plné červených stalagmitů a stalaktitů, nebo mořské mlýny Katavotres, kde hlubokých děrách mizí mořská voda a putuje 17 km dlouhým podzemním systémem až na druhou stranu ostrova, kde se následně vlije do jezer Melissani a Karavomilos. 

ostrov Kefalonie - Řecko
Foto: ostrov Kefalonie

K těm největším lákadlům Kefalonie však patří nádherné pláže, které přestože jsou velmi oblíbené, nejsou nijak přeplněné slunícími se turisty. Pláže jsou zde totiž dostatečně dlouhé a prostorné, proto nabízí každému dostatek místa a soukromí. Tvoří je převážně jemný zlatavý písek a jen pozvolna se svažují do moře. Mezi nejznámější pláže Kefalonie patří Agia Efimia, Assos, Kipourion, Lassi, Lixouri, Myrtos, Makris Yalos, Lepeda, Petani, Poros, Sami, Skala, Xi a Zola ležící většinou u stejnojmenných letovisek.

Hlavním městem a také nejdůležitějším přístavem je již zmiňované Argostoli, které je centrem obchodu, kultury a administrativy. V jeho centru se rozkládá náměstí Plateia Valinaou obklopené řadou zajímavých starých budov a staveb. Dominantní jsou radnice a kostel zasvěcený sv. Spyridonu, který je jedním z nejoblíbenějších řeckých světců. Návštěvníci často míří k mostu Drapano, který je spojnicí mezi dvěma částmi města. V jeho blízkosti stojí pomník Radikalu považovaný za symbol svobody nejen Kefalonie, ale celého Řecka. Jelikož bylo Argostoli v 50. letech minulého století zasaženo silným zemětřesením, při kterém se zřítila spousta budov, je teď město plné moderních a nových staveb. V okolí hlavního města, ale i po celém ostrově je rozeseto množství nejrůznějších kostelů, klášterů a také zříceniny benátských a římských staveb.