Rhodos

Rhodos ležící na samotném jihu Řecka na křižovatce hlavních námořních cest, je ostrovem mnoha tváří. Najdete na něm totiž od všeho trochu – jak rušná turistická letoviska nabízející nejrůznější druhy zábavy, tak i místa, kam turistický ruch ještě nezavítal. Nechybí samozřejmě překrásná příroda, nedotčené pláže a průzračné moře.

Rhodos má rozlohu 1398 km2 a je tak největším ostrovem řeckého souostroví Dodekanésos a čtvrtým největším ostrovem Řecka. Leží necelých 20 kilometrů od pobřeží Turecka a díky své poloze se stal významným geografickým bodem pro tři kontinenty – Evropu, Asii a Afriku. V minulosti o něj usilovalo mnoho národů, jejichž vliv je dodnes patrný například v řeči, kultuře, umění nebo architektuře. Hlavní město Rhodos bylo v minulosti dokonce jedním z nejvýznamnějších měst starověkého Řecka.

ostrov Rhodos, Řecko
Foto: ostrov Rhodos, Řecko

Rhodos je 78 km dlouhý a 30 km široký, pobřeží je dlouhé cca 220 kilometrů. Ostrov oplývá krásnou přírodou, vnitrozemí je kopcovité, ale najdete v něm i údolí hojně využívaná pro zemědělství. Nejvyššímu pohoří Ataviros dominuje 1216 metrů vysoký stejnojmenný vrchol. Druhým nejvyšším vrcholem je Profitis Illias s výškou 780 metrů nad mořem. Na ostrově je poměrně dostatek zeleně, kopce jsou porostlé trávou a křovím, ale nachází se zde i svěží zelené lesy. Vnitrozemím protékají četné potoky, které vodou zásobují krajinu. U pobřeží je možné se kochat rozkvetlými oleandry i buganviliemi. Můžete však narazit také na oblasti, které svým charakterem připomínají savanu – vyprahlá pole trav jsou sem tam doplněna ostrůvky křovin nebo skupinami stromů. 

Tato rozmanitost je dána počasím. Rhodos je považován za jednu z nejslunečnějších oblastí Evropy - má 300 slunečných dní v roce a ročně se na něm dočkáte více než 3000 hodin slunce. Přestože teploty jsou zde jedny z nejvyšších, díky svěžím mořským větrům a Meltemi je na ostrově snesitelně i uprostřed hlavní dovolenkové sezony. Turistická sezóna trvá od dubna do konce října.

ostrov Rhodos, Řecko
Foto: ostrov Rhodos, Řecko

Nejnavštěvovanější částí Rhodu je sever a východ, kde bylo vybudováno množství větších či menších letovisek. Najdete zde také nepřehlédnutelný 260 metrů vysoký kopec Filerimnos, jež zdobí 18 metrů vysoký kříž. Východní pobřeží je také lemováno těmi nejkrásnějšími písečnými plážemi. Centrem oblasti je město Lindos, ale hojně navštěvovaná jsou také letoviska jako Kolymbia, Koskinou, Faliraki, nebo Pefki. Faliraki je považováno za centrum všeho dění, zábavy, atrakcí. Toto letovisko je rušnější a snad nikdy nespí. Návštěvníky však přitahuje také svými písečnými plážemi vhodnými pro rodinnou dovolenou. Moře je zde klidné a pláže mají pozvolné svažování do moře, což oceňují zejména rodiny s dětmi. K nejoblíbenějším plážím Rhodu patří Afandou a Tsambika, které jsou tvořeny jemným zlatavým pískem.

ostrov Rhodos, Řecko
Foto: ostrov Rhodos, Řecko

Západní pobřeží je poněkud drsnější, v moři se objevují větší vlny a pláže jsou často bičovány silnými větry. Tuto oblast si proto oblíbili zejména milovníci windsurfingu a kitingu. Pláže jsou zde spíše oblázkové, na písečné narazíte jen výjimečně. Nachází se zde turistická centra jako Kremasti, Ixia a Lalyssos, která je možné považovat za předměstí hlavního města Rhodos. Najdete v nich vše, po čem během dovolené toužíte - tržiště, nespočet restaurací, kaváren, cukráren, barů a diskoték. Samotná metropole Rhodos je plná památek a rozhodně stojí za návštěvu. Středověké centrum města bylo roku 1960 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. V dávných dobách dominovala městu mohutná socha Kolosu Rhodského, která byla jedním ze sedmi starověkých divů světa.

Celý ostrov ukrývá řadu památek na doby dávno minulé – najdete zde antické, byzantské, středověké i turecké památky. Ve vnitrozemí stojí za návštěvu malebné vesničky, v nichž se zastavil čas. Při návštěvě Rhodu byste si neměli nechat ujít návštěvu Údolí motýlů Petaloudes nacházející se ve středu ostrova nebo přírodního území Kalamafka.