Santorini

Santorini ležící v Egejském moři je jedním z nejjižnějších řeckých ostrovů. Tento vulkanický ostrov, který je pozůstatkem původní sopky, spadá pod souostroví Kyklady a každého návštěvníka okouzlí již na první pohled. Zde poznáte to pravé Řecko, typicky řeckou architekturu, tradice, zvyky a milé lidi.

Ostrov je všeobecně známý pod názvem Santorini, ale jeho oficiální jméno je Thera. Thera se však jmenuje jen hlavní a největší ostrov Santorini ve tvaru podkovy, k němuž přiléhá ještě několik menších ostrůvků. Severovýchodně leží Therasia, uprostřed podkovy pak neobydlený ostrůvek Aspronisi. Dále se v oné „podkově“ nachází ještě tři další tři malé vulkanické ostrůvky Palea Kaméni, Néa Kaméni a Nisida Strogilo. Tyto ostrůvky jsou vlastně tím, co zbylo po původní sopce, jejíž vrchol se v dávných dobách propadl do moře. 

ostrov Santorini, Řecko
Foto: ostrov Santorini, Řecko

Fakt, že ostrov Santorini vznikl zničením sopky, přispěl ke vzniku legendy o bájné Atlantidě. Tato vzkvétající civilizace totiž náhle a zcela bez vysvětlení zmizela ze světa. Mnozí vědci, historici a archeologové jsou tak dnes přesvědčeni, že se Atlantida nacházela v místě dnešního ostrova Santorini a že sopka zapříčinila její zánik.

Turisticky nejnavštěvovanější je samozřejmě hlavní ostrov Thera, na němž se nachází nádherná bílá městečka, krásné pláže a unikátní architektura. Santorini se rozkládá na ploše asi 76 km čtverečních a jeho povrch je velmi rozmanitý. Jelikož byl ostrov silně ovlivněn vulkanickou činností, je jeho krajina kopcovitá a vyprahlá. Nejvyššími vrcholy jsou Profitis Ilias (567 m. n. m.), Megalo Vounó (353 m. n. m.) a Mikros Profitis Ilias (337 m. n. m.).

Pobřeží ostrova má asi 70 km a je lemováno nádhernými plážemi převážně s černým pískem. Jednotlivé pláže se od sebe dosti liší, ať už velikostí, kvalitou nebo nabízenými službami. OP zbarvení písku do černa nebo šeda se postarala právě vulkanická činnost. Výjimku tvoří dvě pláže, jejichž název odpovídá jejich zabarvení – jde o Červenou a Bílou pláž. V jižní a východní části ostrova jsou podél pobřeží uměle vytvořeny písečné a oblázkové pásy. Jde o pláž Monolitos, Avis, Amari a Perissa. K velmi oblíbeným plážím na Santorini patří Perivolos, Agios Georgios, Vlychada či Kolumbo. Většinou lemují stejnojmenná turistická střediska. Pokud vám nevadí horší přístup k vodě, navštivte pláž Ammoudi, která se může pochlubit krásně čistými a hlubokými vodami. A jestliže nepotřebuje na pláži komfort, ale spíše vás potěší divoká příroda pobřeží, zajděte si na pláž Pori. 

ostrov Santorini, Řecko
Foto: ostrov Santorini, Řecko

Klidnější místa, lépe chráněná před masovou turistikou, najdete v severní části ostrova. Nejvíce rušno je v malebné vesničce Oia, v hlavním městě Thera (Fira) a městečku Imerovigli. Fira je místem, které by nemělo chybět v itineráři žádného návštěvníka Santorini. Město bylo vystavěno vysoko na skále a je tvořeno bílými domky, které jsou namačkány na sebe a mezi nimiž se klikatí úzké uličky. Domky jsou doplněny modrými dveřmi, okenicemi nebo balkóny a zdobí je pestrobarevná středomořská květena. Uličky vyúsťují na malebná náměstíčka, na nichž stojí kostely s modrými kopulemi. Mnohé z kostelů a zvonic jsou vystavěny na samotném okraji skály a shlížejí na rozlehlou kalderu. Snad všechny zdejší stavby jsou doplněny klenbami nebo arkádami, rovná linie je neznámým pojmem u této ostrovní architektury. 

Fira se stala jedním s nejfotografovanějších měst v celém Řecku a zdejší domky jsou na nejedné pohlednici nebo turistickém průvodci. Do centra Firy je možné se dostat buď pěšky po cca 600 kroky do prudkého svahu, nebo lanovkou anebo je možno využít místních oslíků. V hlavním městě byste si neměli nechat ujít prohlídku Archeologického muzea, které vystavuje sbírky z vykopávek v Mesa Vouno a dalších lokalit.

Imerovigli se nachází asi kilometr od hlavního města, přímo na hraně útesu. V minulosti fungovala obec jako pozorovatelna a měla upozorňovat na blížící se piráty. To vesničce dalo také její název, který v překladu znamená „Denní stráž“. Dnes má Imerovigli své kouzlo a to i přesto, že většina starých budov je již v troskách. Krásný je například kostel Panagia Malteza, v němž je ukrytý obrázek sv. Panny nalezený na Maltě santorinským kapitánem. 

ostrov Santorini, Řecko
Foto: ostrov Santorini, Řecko

Stejně krásnou architekturou jako Fira se vyznačuje i město Oia, vzdálené asi 10 km vzdušnou čarou. Převažujícími barvami jsou bílá a modrá. Místní náměstí by se dalo nazvat balkonem poskytujícím jedinečný výhled na kalderu. Právě sem se v podvečer schází davy lidí, aby shlédli nádherné přírodní divadlo v podobě západu slunce. Na romantický západ slunce v městečku Oia jen tak nezapomenete. Významnou památkou je kostel Aghiou Sazontos – kostel Spasitele, který byl postaven před rokem 1680. Přestože byla Oia v roce 1956 téměř celá zničena silným zemětřesením, prošla renovací a dnes je oblíbeným místem pro turisty, kteří zde naleznou širokou nabídku restaurací, barů a obchůdků se suvenýry.