Chios

Chios je s rozlohou 842 kilometrů čtverečních pátým největším řeckým ostrovem. Rozkládá se v severovýchodní části Egejského moře, v blízkosti pobřeží Turecka. K ostrovu Chios patří ještě dva menší ostrůvky – Psara a Oinousses. Pro Chios jsou typické rozlehlé ovocné sady i louky porostlé květinami, proto vás bude po celou dobu pobytu doprovázet sladká vůně pomerančovníků a jasmínu.

Chios má velmi rozmanitý povrch, najdete na něm jak pobřežní nížiny, tak i kopcovité stráně, úrodná údolí i vysoké hory. Nejvyšší vrchol ostrova Pelinaios se tyčí do nadmořské výšky 1300 metrů. Ostrov je možné rozdělit na tři části – řídce osídlenou hornatou Voreiochoru, centrální rovinatou Kambochoru s hlavním městem Chios a jižní Mastichochoru posetou mastixovými vesničkami. Chios byl v minulosti významným producentem mastixu – pryskyřice používané jako kadidlo. Tato pryskyřice se sbírá ze stromu řečíku lentiškového, který je příbuzný pistácii. Obchod s mastixem zajišťoval ostrovu prosperitu již ve starověku. Dnes je tradice sběru mastixu spíše turistickou atrakcí, stejně tak jako výroba tradiční keramiky. 

Řecko - Chios
Foto: ostrov Chios

Chios se vyznačuje dlouhými písečnými plážemi omývanými křišťálově čistým mořem, které patří mezi hlavní turistická lákadla. Na ostrově můžete narazit také na opravdový unikát a tím jsou pláže tvořené černými oblázky. Jedna z nejkrásnějších se nalézá například u letoviska Emporios na jihu ostrova. Mořské vlny lákají k vodním radovánkám, jako je windsurfing, kitesurfing a plachtění. Velmi oblíbená je rovněž pláž Karfas rozkládající se u stejnojmenného letoviska. Na této pláži najdete restaurace, bary, obchůdky i půjčovny sportovního vybavení. Většina chilských pláží je ale spíše přírodních a takovéto zázemí na nich nenajdete.

Chios je ovšem vyhledáván také pro své atraktivní historické památky a malebná městečka s dlážděnými uličkami a bílými kostelíky. K vidění jsou zde rovněž unikátní středověké vesničky, v nichž to vypadá, jako by se zastavil čas. Chios zkrátka oplývá bohatou historií a stál na počátku velkých civilizací – byl centrem helénské kultury a vzdělanosti. Na ostrově pobýval sám Homér, ale i další velikáni řeckých dějin. Ve vnitrozemí ostrova můžete narazit na horské louky poseté divokými tulipány, jasmínem, stromy s granátovými jablky či fíky.

Jelikož nebyl Chios ještě tolik zasažen masovou turistikou, své návštěvníky okouzlí hlavně přirozenou krásou. Je možné na něm najít velmi klidná místa, romantická zákoutí a panenské pláže. O ubytování se starají především malé rodinné hotýlky, penziony nebo vilky. Chios je místem, kde se můžete seznámit s tím pravým Řeckem nepoznamenaným cestovním ruchem. Panuje zde mírné klima, středomořské podnebí umožňuje celoroční rekreaci, ale hlavní sezóna trvá od května do října. V tuto dobu se teploty šplhají přes 30 stupňů Celsia, ale vzduch je ochlazován vánkem od moře. Zimní období se skvěle hodí po pobyty s poznáváním památek nebo pro pěší turistiku.

Řecko - ostrov Chios
Foto: ostrov Chios

Hlavní město Chios je situováno na východním pobřeží ostrova a žije v něm téměř polovina všech obyvatel. Dominantou města je mešita Mecidige, v níž sídlí Byzantské muzeum. Chios ukrývá tři zajímavá muzea – archeologické, námořní a lidové. Za návštěvu jistě stojí Hradní čtvrť s pozůstatky městského opevnění. Centrum protínají úzké dlážděné uličky, které jsou lemovány spoustou restaurací, obchůdků, taveren a řemeslných dílen. Chios je také centrem vzdělanosti, funguje zde totiž univerzita – konkrétně ekonomická fakulta Egejské univerzity, díky níž jsou i mimo sezónu ulice plné mladých lidí.

Nedaleko hlavního města narazíte na větrné mlýny, které jsou typickou ukázkou řecké ostrovní architektury. Během pobytu na ostrově byste neměli vynechat návštěvu kláštera Nea Moni, který je schovaný v zalesněném údolí. Klášter totiž opatruje nádherné mozaiky pocházející z byzantského období. Jedinečná je rovněž vesnička Pyrgi tvořená domky se sgrafitovou výzdobou. Celá vesnička byla díky nim zapsána na Seznam památek UNESCO. Na severovýchodním pobřeží jsou roztroušeny četné rybářské vesničky, včetně obce Mestá, která vyniká úžasnou atmosférou. Nejnavštěvovanější turistická letoviska se nachází spíše na jihovýchodním pobřeží a všechna nabízí ideální podmínky pro strávení pohodové dovolené u moře. Ubytovat se můžete například v letovisku Karfas, Emporios, Megas Limnionas či Agia Fotini.