Olympská riviéra

Přímo pod sídlem nejvyšších řeckých bohů – horou Olymp, se rozkládá Olympská riviéra lemovaná nádhernými plážemi. V těchto místech, kde se v dávných dobách zrodila řecká mytologie, se dnes nachází populární turistická letoviska, do nichž každoročně přijíždějí statisíce návštěvníků z nejrůznějších koutů Evropy.

Olympská riviéra se rozkládá asi 100 kilometrů jižně od Soluně, na severovýchodním pobřeží Řecka. Je situována v Thermajském zálivu při pobřeží Egejského moře na území pevninského Řecka. Ze severu ji ohraničuje letovisko Paralia a z jihu středisko Messagala. Pro Olympskou riviéru je charakteristická krásná nedotčená příroda tvořená nejen malebnými plážemi, ale také horským masívem Olymp.

Olympská riviéra, Řecko
Foto: Olympská riviéra, Řecko

Olympská riviéra je populární turistickou destinací pevninského Řecka, která nabízí skvělé možnosti rekreace. Pobřeží je v délce cca 60 kilometrů lemováno nádhernými oblázkovými plážemi, které mají pozvolný vstup do moře, což ocení hlavně rodiny s dětmi a méně zdatní plavci. Pláže se svažují do tyrkysových vod Egejského moře, které lákají k nejrůznějším vodním sportům, jako je šnorchlování, potápění, windsurfing, parasailing, jízda na vodních lyžích či skútrech. Řada pláží na Olympské riviéře se může pochlubit oceněním Modré vlajky EU, která dokazuje jejich čistotu a udržovanost. K nejznámějším a nejoblíbenějším letoviskům této riviéry patří Paralia, Litochoro, Nei Pori, Platamonas, Leptokaria, Dion a Messagala.

Krásnou vnitrozemskou kulisou je všem těmto letoviskům pohoří Olymp, kterému dominují hned dva vrcholy – Mytikas (2917 m) a Skolio (2911). Oba tyto vrcholky bývají celoročně pokryty sněhem. Celá oblast v okolí Olympu je chráněna jako národní park a nachází se pod záštitou organizace UNESCO. Díky blízkosti pohoří Olymp přijíždějí na Olympskou riviéru ve velkém počtu také milovníci pěší turistiky a horských výšlapů. Celý národní park protíná řada stezek různých délek a náročností. Na své si zde tak přijdou nejen příznivci odpočinkové dovolené u moře, ale i aktivního vyžití. Díky příznivému horskému klimatu je pobyt na Olympské riviéře doporučován alergikům, astmatikům a lidem trpícím kožními chorobami.

Pokud byste si pobyt v některém z letovisek na Olympské riviéře chtěli zpestřit, můžete se vypravit na výlet. Možností se v okolí nabízí hned několik. Například původně rybářská vesnička Neos Panteleimon, kterou tvoří doslova kouzelné domečky, dnes nabízí báječné možnosti rekreace. V městečku Platamonas můžete zavítat na mohutný hrad Platamon, která je situován na skále. K návštěvě vybízí rovněž krápníková jeskyně Spilia, nebo vesnička Rapsani, která se proslavila vinařstvím. Za místní zajímavost je považována magnetická hora Lifidra. Proč magnetická? Byly na ní pozorovány pozoruhodné gravitační úkazy, vše na ní funguje jaksi obráceně, než jak jsme zvyklí. Voda teče do kopce, když položíte kuličku na zem, tak se také kutálí do kopce a při procházce se cestou z kopce pěkně nadřete.

Na Olympské riviéře můžete podnikat také výlety za poznáním historie a památek. Snad žádný turista nevynechá návštěvu klášterů Meteora, které byly vystavěny na masivní skále. Klášterní budovy vypadají, jako by se vznášely v prostoru mezi skalisky a celá scenérie s bizarními horami působí opravdu mysticky. Vynechat byste neměli ani návštěvu Soluně, která je druhým největším městem v Řecku a ukrývá spoustu historických památek, množství muzeí a také jeden z největších akvaparků v Evropě.