Thassos

Thassos je nejseverněji položeným ostrovem v Řecku, jemuž se díky jeho bujné vegetaci často přezdívá smaragd Egejského moře. Kromě bujné zeleně nabízí svým návštěvníkům také romantické scenérie, pohádkové pláže, křišťálově čisté moře a spoustu nejrůznějších pamětihodností.

Thassos se může pochlubit pestrou minulostí, kdy byl pod nadvládou nejrůznějších národů. Každý z těchto národů zanechal na ostrově nějakou stopu, ať již v podobě památek, tradic či zvyků. Díky strategické poloze byl Thassos také významnou obchodní křižovatkou a vyvážely se z něj ve velkém nerostné suroviny, jako zlato a mramor. Významná byla také produkce a následný export olivového oleje. V současnosti je ostrov plně pod správou Řecka a láká turisty z nejrůznějších koutů Evropy.

pobřeží ostrova Thassos
Foto: pobřeží ostrova Thassos, Řecko

Stejně jako snad všechny řecké ostrovy, i Thassos je opředen řadou mýtů a bájí. Podle jedné legendy je ostrovem sirén, které svým zpěvem lákaly námořníky a jejich lodě nechávaly ztroskotat u břehů. Jiná legenda zase praví, že byl ostrov pojmenován po svém objeviteli – princi jménem Thassos. Historici a vědci jsou však spíše toho názoru, že název ostrova pochází ze slova „dasos“, což znamená „les“. Toto řecké slovo se však během staletí přetvořilo na současný název Thassos.

Thassos je poměrně hornatý ostrov, porostlý hustými lesy. Nejvyšší horou je Ypsarion dosahující nadmořské výšky 1208 metrů. V severní části najdete poměrně strmé pobřeží s malými kouzelnými zálivy. Skalnaté pobřeží na některých místech ostrova je zárukou bohatého podmořského světa, který potěší potápěče a šnorchlisty. Vnitrozemí je porostlé také macchií, olivovníky a na mnoha místech se setkáte i s nekonečnými vinicemi. Thassos proslul jako producent velmi kvalitního vína. Většina z místních 16 tisíc obyvatel se dnes věnuje právě pěstování oliv a vína, ale nemalou část z nich živí také neustále se rozvíjející turistický ruch.

maják v přístavu na ostrově Thassos, Řecko
Foto: maják v přístavu na ostrově Thassos, Řecko

Na Thassosu najdete množství památek pocházejících z nejrůznějších období, pobyt zde tak potěší i milovníky historie. Skvělou dovolenou si zde však užijí také milovníci moře, slunění a koupání. Na Thassosu se nachází převážně písečné pláže, které mají pozvolné svažování do azurových vod Egejského moře. Provozovat můžete nejrůznější vodní sporty, ale i sporty plážové.

Hlavním města Thassosu je Limenas. Jde o velmi rušné letovisko, z jehož živého přístavu pravidelně vyplouvají trajekty do starověké pevninské Kavaly i na výlety kolem ostrova. Ve městě jsou přístavy hned dva – starý a nový. Na své si zde přijdou milovníci dobrého jídla, zábavy i nakupování. Nachází se zde nepřeberné množství taveren, barů a kaváren. Místní obchody nabízejí široký sortiment všeho zboží. Milovníci nočního života si zase užijí na některé z diskoték. V Limenas se zachovalo mnoho antických památek, obdivovat můžete vykopávky, sloupy nebo třeba mozaiky. K těm nejvýznamnějším památkám však patří antický amfiteátr situovaný na překrásném místě nad městem.

Kromě Limenasu se na Thassosu nachází ještě řada dalších krásných letovisek nabízejících vše potřebné pro pohodovou dovolenou. Mezi oblíbené destinace patří Skala Potamias, Skala Rachoni, Potos, Pefkari, Makryammis, Limenaria nebo poklidný Astris. Všechna tato letoviska jsou ideálními výchozími místy pro poznávání krás tohoto řeckého ostrova.