Skyros

Ve střední části Egejského moře se na ploše 209 kilometrů čtverečních rozkládá řecký ostrov Skyros patřící do souostroví Sporady. Skyros měří na délku cca 60 km a na šířku okolo 10 km, je tak největším z celého souostroví. Jeho povrch je dosti kopcovitý, nejvyšším vrcholem je 792 metrů vysoký Kochylas na jihovýchodě. Na ostrově dnes žije okolo 4000 obyvatel.

Skyros má velice dlouhou historii, zmiňován je jak v řeckých bájích, tak i Homérových básních. Údajně byl útočištěm Achillea, kterého vychovávali Dolopové – původní obyvatelé ostrova. Od roku 475 před Kristem byl pod nadvládou Athén a od roku 196 před Kristem pak pod nadvládou Římanů. Skyros je v současnosti ostrovem, na němž jsou stále patrné řecké tradice a zvyky. Může za to možná jeho větší vzdálenost od řecké pevniny i ostatních ostrovů. Při troše štěstí se setkáte s tzv. kozím tancem, který pochází již z předkřesťanských dob a tančí se u příležitostí předvelikonočního karnevalu.

mlýn na ostrově Skyros, Řecko
Foto: mlýn na ostrově Skyros, Řecko

Co se týče povrchu, je možné Skyros rozdělit na dvě hornaté části, vyšší jihovýchodní a nižní severní (max. 368 m. n. m.). I přes svůj hornatý povrch je však Skyros úrodný. Na horských svazích se pěstuje víno i pšenice. Místní obyvatelé se kromě zemědělství věnují také chovu ovcí a zvláštnímu druhu malých koní. Krásná příroda je hlavním lákadlem ostrova, který nabízí jak zajímavé výlety, tak i odpočinek na plážích a koupání v průzračném moři. Pláže jsou většinou písečné, prostorné a klidné. Mezi oblíbené vodní sporty patří potápění a šnorchlování. Jedinečným zážitkem může být výlet lodí kolem ostrova s pozorováním delfínů.

Na východním pobřeží ostrova se rozkládá stejnojmenné hlavní město Skyros, které se může pochlubit pozůstatky dávné akropole. Během staletí se město téměř nezměnilo, je tvořeno kamennými ulicemi, malými domky a dlážděnými nádvořími. Hrad Castro, jehož ruiny je možné dnes obdivovat, byla původně akropolí, která však byla několikrát přestavěna. V období středověku čelil nejen Skyros, ale i další řecké ostrovy, četným nájezdům pirátů, proto byla akropole přestavěna a sloužila jako úkryt pro místní obyvatele. Za návštěvu v hlavním městě stojí také klášter Agios Georgios Skyrianos z 1. století rozkládající se pod hradem, Archeologické muzeum či Muzeum folkloru.

Pobřeží Skyrosu nenabízí příliš mnoho turistických letovisek. Kromě hlavního města je to ještě Molos a několik málo rybářských vesnic, které se pomalu probouzejí k životu. Atmosféra ostrova je tak spíše poklidná a uspokojí romantické duše. Ani v noci zde není příliš rušno, proto každý, kdo je příznivcem rušných večírků by si měl vybrat pro dovolenou jinou destinaci. Pár barů, restaurací a taveren však dokáže zpříjemnit teplý letní večer.