Skopelos

Na 96 kilometrech čtverečních se rozkládá řecký ostrov Skopelos, který je druhým největším ostrovem souostroví Sporady. Sousedy jsou mu ostrůvky Skiathos, Skyros a Alonissos. Pobřeží ostrova je omýváno vodami Egejského moře, které je ideální pro koupání a nejrůznější vodní radovánky. 

Skopelos najdeme severovýchodně od ostrova Evia. Přestože jej každoročně navštěvuje více a více návštěvníků, oproti jiným řeckým ostrovům ještě stále nebyl příliš zasažen turistickým ruchem. Ostrov oplývá mnoha přírodními krásami, má kvalitní infrastrukturu a podél jeho pobřeží vyrostlo několik příjemných letovisek. Vzhledem k tomu, že Skopelos není nijak velký (na délku 45 km a na šířku max. 12 km), je možné jej během dovolené s vypůjčeným autem nebo skútrem prozkoumat úplně celý. Severovýchodní pobřeží je dosti nehostinné, tvořené strmými skalnatými útesy, zatímco jihovýchodní část ostrova má už o něco mírnější profil.

ostrov Skopelos, Řecko
Foto: přístav ve městě Skopelos, Řecko

Na Skopelu tak najdete jak majestátní drsná skaliska, tak i rozmanité zátoky s liduprázdnými plážemi, ve vnitrozemí borovicové lesy a olivové háje. Nechybí ani aleje s ovocnými stromy, mandlovníky, nebo vinná réva. Kromě krásné přírody však ostrov nabízí také pestré možnosti zábavy a příležitosti k odpočinku i zábavě. Na své si zde přijdou vyznavači organizované zábavy, tak i milovníci klidu a pohody. Kdo má zájem, může si půjčit nejrůznější vybavení pro vodní sporty, ale také kolo, nebo jen lehátko se slunečníkem. O hladové žaludky se postarají četné taverny a restaurace lákající k ochutnávce místních specialit. 

Jelikož se na ostrově nenachází letiště, dostanete se na něj pouze lodí. Trajekty pravidelně připlouvají do hlavního města Skopelos, které se může pochlubit nádherným starým centrem, které bylo vyhlášeno za památkovou zónu. Město je tvořeno labyrintem z bílých domků zasazených do svahu. Mezi těmito domky se klikatí úzké uličky, které jsou lemovány množstvím obchůdků a krámků se suvenýry a tradičním zbožím. Ve Skopelu můžete obdivovat zbytky hradeb a starověkého městského opevnění, spousty kapliček, kostelů i klášterů s typickými modrými kopulemi. V hlavním městě dnes žije okolo 3000 z celkem 10 tisíc obyvatel ostrova. 

kostel na ostrově Skopelos, Řecko
Foto: kostel na ostrově Skopelos, Řecko

Druhým největším městem je Glossa na západním pobřeží. Na Skopelu však najdete ještě řadu dalších oblíbených městeček, která poskytují ubytování, a najdete v nich vše potřebné pro strávení pohodové dovolené. Jde například o letoviska Panormos nebo Agnondas. Ve vnitrozemí ostrova pak můžete objevovat nejrůznější kláštery, kapličky a k vidění jsou zde i staré tradiční domky místních obyvatel živících se převážně zemědělstvím. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu zapomenuté vesničky Stafilos, pod kterou v minulosti stávaly římské lázně.