Zakynthos

Zakynthos je považován za nejslunnější ostrov celého Řecka a pro hojnost bylin a koření, které prosycují zdejší vzduch, bývá nazýván „Ostrovem vůní“. Je součástí Jónských ostrovů a leží asi 16 km od pobřeží Peloponésu. Zakynthos rozkládající se na ploše 416 kilometrů čtverečních v Jónském moři místní označují také staršími jmény Zante či Levanta.

Ostrov Zakynthos, který návštěvníky láká především na krásnou přírodu, příjemné klima a bohatství zeleně, má velmi členité pobřeží a kopcovitý povrch. Mohutná pohoří se táhnou od jihu přes západ až k severu. Jeho nejvyšším vrcholem je 758 metrů měřící Vrachionas. Východní část ostrova v okolí hlavního města pak pokrývají úrodné nížiny. Nachází se zde úrodná naplavenina, která je využívána k intenzivnímu zemědělství. Rozkládají se zde olivové a citrusové háje i nekonečné vinice. Mezi typické zakynthské přírodní produkty patří také fíky, mandle, pistácie, oříšky a nejrůznější druhy zeleniny. Mírná zima s dostatkem srážek má zásluhu na úrodnosti ostrova.

přístav a město Zakynthos, Řecko
Foto: přístav a město Zakynthos, Řecko

Zakynthos je porostlý bujnou vegetací, je plný zeleně a působí opravdu svěže. Rostou na něm především platany a borovice i husté keře myrty a vavřínů. Výjimkou nejsou ani krásně kvetoucí orchideje, vonící jasmín nebo ibišek. Najdete zde také nepřeberné množství léčivých bylin a nejrůznějšího voňavého koření, jako je šalvěj, tymián nebo jalovec. Zakynthos přitahuje turisty samozřejmě zejména na jedinečné možnosti rekreace. Příjemnou dovolenou zaručují čisté pláže, azurově modré moře a tradiční řecká pohostinnost. Na své si na ostrově přijdou milovníci nočního života i romantické duše upřednostňující klid a pohodu.

Náš tip: Nejslunnější řecký ostrov, kam se vrací líhnout karety obecné, si užijete s CK Viamare

Zakynthos je významný také z hlediska ochrany přírody, právě na jeho pobřeží se rozmnožuje chráněná středomořská želva kareta obecná (Caretta – Caretta). Pláže Laganaského zálivu na jihu ostrova se staly Mekkou karet, které do zdejšího prohřátého písku každoročně kladou vajíčka. Děje se tak od konce června až do konce srpna. Jelikož se počty těchto vzácných želv neustále snižují, jsou zaváděna nejrůznější opatření na jejich ochranu a ochránci přírody pořádají také lodní vyjížďky, během nichž po želvách pátrají a kontrolují je. Ochránci také zabezpečují hnízda želv, aby lidé vajíčka v písku nerozšlápli. Celá oblast je národním parkem, proto je nutné zde dodržovat jistá pravidla. Zakázáno je například vjíždět na pláž na motorce nebo autem, pláž nesmí být lidmi v noci navštěvována vůbec. Kromě karety je možné pod hladinou moře spatřit také kraby, mořské ježky, medúzy nebo hvězdice, pokud budete mít štěstí, zahlédnete i delfíny.

Na ostrově se za dobu jeho osídlení vystřídalo mnoho národů a všichni dobyvatelé zde po sobě zanechali stopu – ať již v architektuře, řeči, zvycích a tradicích. Nejvíce však převažuje italsko-benátský ráz, který je odrazem dlouholetého působení benátské kultury. Pokud chcete poznat trochu zakynthské historie, vydejte se do hlavního města Zakynthos, kde je k vidění řada dochovaných památek. V hlavním městě žije asi 10 z celkových 40 tisíc obyvatel. V centru města je poměrně rušno, najdete tu řadu kaváren, restaurací a nočních podniků. V místním přístavu můžete obdivovat věž kostela sv. Dionýsa, na svahu nad městem zase pozůstatky benátské pevnosti. V roce 1953 zasáhlo město ničivé zemětřesením a tak je většina budov zrekonstruovaná. K vidění je zde i dnes mnoho zajímavých staveb, kostelů a muzeí.

Vrak lodi na pláži Navagio, ostrov Zakynthos, Řecko
Foto: Vrak lodi na pláži Navagio, ostrov Zakynthos, Řecko

Kromě hlavního města jsou turisticky velmi atraktivní také horské vesničky ukrývající venkovské kláštery. K těm nejzajímavějším patří Volimes, Maries a Maherado. Lidé v nich žijí jako před desítkami let, živí se pastevectvím, zemědělstvím a řemeslnými pracemi. Podél pobřeží ostrova vyrostlo mnoho letovisek, z nichž každé má svou osobitou atmosféru. Každý si může vybrat, jestli upřednostňuje letovisko živější nebo raději klidné. Mezi oblíbená turistická centra na ostrově patří Argassi, Amoudi, Alikanas, Laganas, Vassilikos, Tsilivi, Planos, Limni Keri či Kalamaki.

Z ostrova Zakynthos je možné podnikat také jedinečné výlety za poznáním. Největšímu zájmu se těší lodní výlet na nádhernou pláž Navagio (Ztroskotání), jejímž dominantním prvkem je vrak staré pašerácké lodi. Pláž tvořená jemným bílým pískem je obklopena až 200 metrovými bílými vápencovými skalami a omývaná průzračně čistým Jónským mořem. Díky své kráse se stala jedním z nejfotografovanějších míst v celém Řecku. Hodně lidí se vydává také do tzv. Modré jeskyně, která se nachází poblíž letoviska Keri. Jihovýchodně od pobřeží Zakynthosu se nachází ostrůvek Pelouzo, který je známý svými jeskyněmi a také tím, že se v jeho blízkosti vyskytují vzácní tuleni středomořští. Na tento ostrůvek je lidem vstup zakázán. Nejslunnější řecký ostrov, kam se vrací líhnout karety obecné, si báječně užijete s CK Viamare.