Kos

Řecký ostrov Kos rozkládající se v jihovýchodní části Egejského moře v souostroví Dodekanésos, je považován za domov Hippokrata, otce lékařství. Přestože co do rozlohy patří k menším ostrovům (na délku cca 45 km), je velmi bohatý na pamětihodnosti a nabízí turisticky atraktivní lokality. Je skvělou destinací jak pro odpočinkovou dovolenou na plážích, tak i pro aktivní poznávání. 

Kos, který je situován v blízkosti tureckého pobřeží, nabízí romantickou krajinu s malebnými vesničkami, nádherné pláže, čisté moře a velmi příznivé podnebí. Díky svému poměrně nížinatému povrchu si jej oblíbili milovníci pěší turistiky a cyklistiky. Řecký ostrov Kos je doslova protkán sítí nejrůznějších stezek vhodných k procházkám nebo vyjížďkám na kole či na koni. Kromě nížin se může Kos pochlubit také kopci pro náročnější výletníky. Nejvyšší pohoří se nazývá Dikeos a dominuje mu stejnojmenný, 846 metrů vysoký vrchol. Vzhledem ke své poloze v blízkosti dalších zajímavých řeckých ostrovů a pobřeží Turecka slouží navíc ostrov Kos jako výchozí bod k podnikání lodních výletů.

ostrov Kos - Řecko
Foto: ostrov Kos

Ostrov Kos je sopečného původu a ukrývá mnoho termálních pramenů. Pouze jediné jsou však přístupné a najdete je v Agios Fokas. Dalším důkazem sopečné aktivity je ostrůvek Nisyros ležící jižně od Kosu, který je skutečnou vyhaslou sopkou. Tou hlavní atrakcí, za kterou na ostrov přijíždějí turisté, jsou však krásné, nejčastěji písečné pláže omývané křišťálově čistou vodou. S trochou nadsázky by se dalo říct, že Kos lemuje jedna velká pláž táhnoucí kolem dokola. Mnohé pláže jsou  výborně vybavené, ale najdou se zde i pláže panenské, na nichž žádné služby čekat nemůžete. Zato si na nich užijete klidu a vychutnáte si soukromí. Přestože je Kos mezi turisty dosti oblíbený, na jeho plážích se netísní hlava na hlavě. Stejně tak i v restauracích a tavernách vždy najdete volné místo. Dovolená na tomto řeckém ostrově tak probíhá v klidu, pohodě a člověk si může do sytosti vychutnávat pravou řeckou atmosféru.

Pokud si na Kosu budete chtít nějak zpříjemnit pobyt, vynechejte pro jednou koupání a povalování na překrásných plážích a udělejte si výlet do Kefalosu. Tato vysoko položená vesnice okouzluje nejen svou architekturou, ale také nádherným výhledem do okolí. Na okraji obce se nachází jeskyně, v nichž archeologové odkryli prehistorické nálezy. Nedaleko se navíc nachází ještě zřícenina baziliky Agios Stefanos. V zátoce pod bazilikou stojí malebné pobřežní skály, kterým místní obyvatelé dali jména Nikolaos a Stefanos.

ostrov Kos - Řecko
Foto: ostrov Kos

Dalším pěkným výletem bude jistě také návštěva hlavního města Kos, které se svým přístavem Mandraki patří mezi nejkrásnější řecká města. Jeho uličky lemované obchůdky a řemeslnými dílnami vybízí k procházkám a i večer skýtá spoustu možností zábavy v místních barech a tavernách. Centrem nočního života je zejména předměstí Psalidi, kde se nachází diskotéky, kavárny, bary a noční podniky s živou řeckou hudbou. Dominantou města je hrad rytířů Řádu sv. Jana s pozůstatky antických staveb. Před hradní pevností roste mohutný Hippokratův platan s obvodem kmene 12 metrů. Jde údajně o nejstarší strom v Evropě. Nedaleko tohoto platanu je k vidění starověké tržiště Agora z 3. až 4. století před Kristem. 

V centru Kosu můžete obdivovat také četné historické památky, jako například pozůstatky sloupové síně, trosky schodiště velké baziliky z 6. století, nebo zbytky chrámu bohyně Afrodité. Nepřehlédnutelná je rovněž kupole kostela Agia Paraskevi nebo minaret mešity Defterdar. Koho zajímá historie a archeologie by neměl vynechat prohlídku Archeologického muzea, v němž jsou uloženy četné vykopávky nalezené na Kosu. K vidění je například i vzácná mozaika pocházející z 2. století, na níž je znázorněno přivítání boha Asklepia Hippokratem. Na ostrově Kos se nachází množství příjemných letovisek, velké oblibě se těší například Lambi, Kardamena, Kefalos, Marmari, Tigaki, Psalidi nebo Agios Fokas.