Lesbos

Lesbos rozkládající se na ploše 1630 kilometrů čtverečních v severovýchodní části Egejského moře patří k oblíbeným turistickým lokalitám. Po Evii a Krétě je třetím největším ostrovem Řecka a žije na něm okolo 93 tisíc stálých obyvatel. Leží v blízkosti tureckého pobřeží a jeho nejbližším řeckým sousedem je ostrov Chios.

Ostrov byl pojmenován po řeckém bohu jménem Lesbos, kterému bylo území ostrova zasvěceno proto, aby jej ochraňoval od nebezpečí a přírodních katastrof. Okolo roku 600 před Kristem se zde narodila básnířka Sapfó, která se netajila svou náklonností k ženám a které ve svých básních oslavovala. Od té doby se ostrov začal spojovat s ženskou homosexualitou a jméno ostrova tak dalo vlastně vzniknout označení homosexuálně orientovaným ženám. Sapfó ovšem nebyla jedinou významnou osobností, která na ostrově prožila svůj život. Po mnoho let na Lesbu žil také řecký filosof a myslitel Aristoteles, filosof a etik Epikuros či bajkař Ezop.

město Molyvos na ostrově Lesbos, Řecko
Foto: ostrov Lesbos, Řecko

Ostrov si ovšem neoblíbily jen lesbičky, v současnosti se přijíždí trávit chvíle volna návštěvníci z nejrůznějších zemí světa. Lesbos je totiž ostrovem, kde se setkáte s krásnou přírodou v podobě dlouhých písečných pláží, azurového moře, bujné vegetace, vysokých hor i úrodných údolí. Skrze ostrov se táhne hlavní pohoří, které má dva vrcholy - jižní Olimpos a severní Lepetimnos, oba s výškou okolo 960 metrů nad mořem. Ostrov má příjemné středozemní klima s množstvím slunečných dní. Od května do října se teploty zde pohybují mezi 20 až 35 stupni a k dešťovým srážkám dochází minimálně.

V dávné minulosti byl Lesbos značně tektonicky činný a během jednoho mohutného zemětřesení došlo k odtržení ostrova od pevniny. Pozůstatky této dávné činnosti jsou četné termální minerální prameny vyvěrající z podzemí. Jelikož jsou obohaceny o nejrůznější chemické prvky a mají příznivý léčebný vliv, staly se vyhledávanou turistickou atrakcí. Nejblahodárněji působí na zažívací potíže a kožní problémy. V místech, kde tyto prameny vyvěrají, vznikla lázeňská střediska. Takovými jsou například Loutra Eftalou, Polichnitos nebo Loutropoleos.

ostrov Lesbos, Řecko
Foto: ostrov Lesbos, Řecko

Seznámit se zde můžete s tradičním způsobem života místních obyvatel, kteří se věnují starým řemeslům, dodržují zvyky, tradice a pořádají karnevaly a oslavy. Řada místních obyvatel se věnuje zemědělství, zejména pěstování oliv a vína, pak také rybolovu a pastevectví. Mladší generace spoléhá na příjmy z turistického ruchu, mnoho mladých lidí pracuje v pohostinství nebo službách spojených s cestovním ruchem. Pro tento řecký ostrov je také typická pohodová a přátelská atmosféra. Na ostrově si přijdou na své jak milovníci rušných letovisek, tak i romantici upřednostňující klidné destinace, vzdálené všemu shonu.

Prázdninová letoviska na Lesbu lákají k relaxaci i aktivnímu odpočinku. Návštěvníci zde najdou vše potřebné pro strávení pohodové dovolené u moře. Krásné písečné pláže se pozvolně svažují do moře, jsou tak vhodné pro rodiny s dětmi. Zdejší teplé moře je ideální pro nejrůznější vodní sporty, z nichž velmi oblíbené je potápění a šnorchlování. Mnohé pláže byly v minulosti dokonce oceněny Modrou vlajkou EU a na některých z nich se dokonce pravidelně pořádají kulturní a sportovní akce pro veřejnost. Ty nejkrásnější pláže lemují letoviska jako Agios Isodoros, Kampos, Kagia, Molyvos, Nifida, Plomari, Sigri, Skala Eressou či Skala Kalloni. Jednou z nejdelších pláží Lesbu je 7 kilometrová Vatera tvořená zlatavým pískem.

Hlavní město Mytylini je zajímavé svým přístavem i velkým počtem památek, které ukrývá. Městu dominuje hrad původem ze 14. století, ale zajímavé je rovněž antické divadlo. Během procházek uličkami Mytylini natrefíte na četná náměstíčka s malebnými kostelíky. Ulice jsou lemovány kavárnami, tavernami a bary, které se střídají s obchůdky se suvenýry. Nachází se zde Byzantské muzeum se sbírkou ikon nebo Archeologické muzeum vystavující památky nalezené na ostrově. V sousedství přístavu se rozkládá městská pláž Mytylini. Ve vnitrozemí ostrova stojí za návštěvu horské městečko Agiasos s poutním kostelem, v němž je vystavena vzácná ikona od sv. Lukáše.