Chalkidiki

Na severovýchodě Řecka se v kraji nazývaném Střední Makedonie rozkládá poloostrov Chalkidiki. Při pohledu na mapu zjistíte, že jej tvoří tři poloostrovní výběžky Kassandra, Sithonia a Athos, které mu dávají jeho nezaměnitelný tvar. Chalkidiki tak vypadá jako tři prsty vybíhající do Egejského moře. Mnozí jsou přesvědčeni, že ony „prsty“ jsou vlastně Poseidonův trojzubec, který bůh moře hodil po Titánech. 

Tento poloostrov, s nímž jsou spojovány mnohé legendy a báje, nabízí krásnou přírodu i dokonalé zázemí. Stal se tak jednou z turisticky nejvyhledávanějších destinací v Řecku. Každoročně na Chalkidiki zavítají stovky tisíc návštěvníků z nejrůznějších koutů Evropy. Tuto rekreační oblast si oblíbili nejen turisté ze zahraničí, ale i Řekové. Najdou zde totiž pobřeží lemované nekonečnými plážemi, krásně teplé a čisté moře, bohatou zeleň i kvalitní zázemí v podobě hotelů, penzionů i množství stravovacích zařízení. Na Chalkidiki navíc platí úřední opatření, podle něhož si žádný hotel nesmí přivlastňovat pláže, tudíž veškeré pláže i moře jsou přístupné všem. Soukromé pláže zde proto nenajdete. S tím souvisí fakt, že ubytovací zařízení musí být vystavěna ve vzdálenosti alespoň 30 metrů od břehu.

Řecko - Chalkidiki
Foto: Chalkidiki

Pláže na Chalkidiki jsou převážně písečné, ale místy můžete narazit i na oblázkové. Rodiny s dětmi ocení pozvolný vstup do moře. Řada pláží na tomto poloostrově je držitelem Modré vlajky Evropské unie, která dokazuje jejich vysokou kvalitu, čistotu a udržovanost. Vyjma hlavních pláží táhnoucích se v délce mnohdy i několika kilometrů naleznete v zátočinách také malé plážičky, které vám poskytnou v případě potřeby dostatek soukromí a klidu. Moře je na Chalkidiki ideální pro provozování vodních sportů, oblíbený je zejména surfing, kiting, jachting a parasailing. Vyzkoušet můžete rovněž jízdu na vodních lyžích, nafukovacích banánech, skútrech nebo šnorchlování. Nudit se na Chalkidiki nebudete ani večer, jednotlivá turistická střediska nabízí spoustu zábavních a kulturních zařízení i možnosti sportovního vyžití. Všudypřítomná zeleň pak ukrývá četné archeologické skvosty, které jsou památkou na doby dávno minulé.

Výhodou Chalkidiki oproti řeckým ostrovům je jeho snadná dostupnost. Turistický ruch je soustředěn do dvou ze tří poloostrovních výběžků – Kassandry a Sithonie. Třetí „prst“ Chalkidiki nazývaný Athos (Svatá Hora) je pro okolní svět uzavřen. Tvoří pravoslavnou mnišskou republiku Athos a najdete na něm dvacet mužských klášterů - monastýrů, které jsou dodnes v provozu, a obývá je přes 2000 mnichů z celého světa. Poloostrov je považován za posvátný a mají na něj přístup pouze muži. Ženám a dětem je vstup přísně zakázán. Podle legendy to byla Panna Marie, která horu Athos (2033 m. n. m.) prohlásila za svatou a zakázala na ni vstoupit ženám, dětem a veškerým živočichům samičího pohlaví. Tato tradice se udržuje již po více než 1000 let. Turisté mohou krásy Athosu obdivovat z lodi, která vyplouvá z vesničky Uranopolis. Mužští poutníci mohou navštívit správní středisko v Keryes a poté se již mohou volně pohybovat po Svaté Hoře.

Řecko - Chalkidiki
Foto: Řecko - Chalkidiki

Prostřední poloostrov Sithonia je poměrně poklidný, nacházejí se na něm menší letoviska zaručující romantickou a pohodovou dovolenou. Je místem, kde se vyskytuje spousta přírodních krás a je ideální pro podnikání poznávacích výletů. Při svých cestách můžete objevit například odlehlé pláže, kde není ani živáčka. Je však třeba počítat s tím, že pláže jsou přírodní a proto na nich nenajdete žádný komfort ani servis, jako v turistických destinacích. Užijete si však na nich dostatek klidu a soukromí. Za řeckými tradicemi a zvyky se můžete vypravit do vnitrozemí Sithonie, kde jsou roztroušeny malebné zapomenuté vesničky. Lidé v nich žijí stejně jako před sto lety a věnují se zejména zemědělství a chovu ovcí.

Posledním z poloostrovů je Kassandra, u něhož by se dalo říct, že je pravým opakem Sithonie. Nabízí větší, rušná a živá letoviska, která jsou rozeseta po pobřeží. Prázdninová střediska nabízí taverny, restaurace, bary, diskotéky a další zábavní střediska. Pláže jsou během hlavní sezóny dosti zaplněné, stejně tak jako ulice se západem slunce. Přijíždějí sem převážně mladí lidé, aby si užili prázdniny plné slunce a večírků. Kdo však netouží po ruchu letovisek, může si najít ubytování stranou od centra a užívat si také klidu a pohody. K nejznámějším letoviskům na Chalkidiki patří Fourka, Stavros, Nea Vrasna, Sarti, Pefkochori, Polichrono, Metamorfossi, Paralia Dionisios a další.