Ve Faliraki řečtinu neuslyšíte

Na východním pobřeží ostrova Rhodos se rozkládá velké a rušné letovisko Faliraki. Jde o jednu z hlavních turistických destinací na ostrově, která návštěvníkům nabídne vše, na co si vzpomenou. Tradiční řecké taverny, historické centrum či kulturní památky byste zde však hledali marně, stejně tak jako řecky mluvící obyvatelstvo.

Faliraki byla původně jen malá rybářská vesnička ležící v blízkosti hlavního města Rhodos. Teprve v 70. letech 20. století se začala rozrůstat o ubytovací kapacity a přetvářet dle požadavků cestovního ruchu na moderní turistické centrum. Hlavní turistická sezóna zde začíná zkraje června a končí s posledními zářijovými dny. V tuto dobu je pro návštěvníky otevřena spousta barů, diskoték, restaurací, fast-foodů nejrůznějších národností a obchodů se suvenýry. Během sezóny je řečtinu v centru Faliraki opravdu slyšet jen výjimečně, letovisko je zaplaveno turisty z nejrůznějších koutů Evropy (nejpočetnější jsou Němci, Rusové a Britové). A pokud na nějakého Řeka narazíte, pravděpodobně na vás bude mluvit anglicky. Dále se v letovisku usadilo také mnoho Turků (Faliraki leží cca 25 km od tureckého pobřeží) a černých Afričanů. Jakmile sezóna skončí, je zde jak po vymření.

Anthony Queen Bay, Rhodos
Foto: Anthony Queen Bay, Rhodos

Faliraki je vhodné pro všechny, kdo během dovolené hledají zábavu, sportovní vyžití a zároveň si rádi dopřejí odpočinek na krásné písečné pláži. O zábavu je zde opravdu postaráno, najdete tady snad vše, na co si vzpomenete. Od hlavní rušné ulice plné obchodů se suvenýry i značkovým zbožím, přes supermarkety až po noční kluby, diskotéky, bary a hospůdky. Při procházce hlavní ulicí si ani nepřipadáte, že jste v Řecku. Jeden bar vás láká na jamajské rytmy, druhý na sledování fotbalových zápasů anglické ligy a třetí na živé jazzové vystoupení. V obchůdku na rohu koupíte arabské vodní dýmky a o kousek dál vás milá černoška láká do svého salónu, kde vám uplete na hlavě copánky. 

Nechybí ani pouťové atrakce či akvapark, který potěší jak malé, tak i velké návštěvníky. Dominantou letoviska je však obří ruské kolo. Z adrenalinových záležitostí můžete vyzkoušet také katapult na volný pád nebo bungee jumping. Městečko nabízí kompletní sortiment zábavy, kterou si jen dovedete představit. Faliraki je ideální především pro mladé lidi, rodiny s dětmi a milovníky nočního života. Senioři a zamilované páry, které hledají klid a romantiku mohou být trochu zklamáni. Klidnější zónu je možné najít mimo centrum, na okraji letoviska. Ubytování ve Faliraki poskytují převážně menší hotely, letní byty a apartmány, které po celé délce letovisko lemují. Asi 2 kilometry severně před hlavním centrem Faliraki vyrostly přímo na pláži obří hotelové komplexy nabízející ty nejlepší služby. 

Faliraki, Rhodos
Foto: Faliraki, Rhodos

Faliraki je lemováno krásnou písečnou a několik kilometrů dlouhou pláží, která má pozvolné svažování do vod Středozemního moře. Voda je nejen mělká, ale také průzračně čistá a teplá. Kromě této hlavní pláže Faliraki Bay, najdete v letovisku ještě menší písečnou pláž Kathara Bay a pěšky přes kopec je možné se vydat k menším, avšak velmi krásným romantickým plážím Ladiko Bay a Anthony Queen Bay (cca 5 km). V jejich blízkosti se pak nachází také nuda pláž – jediná na ostrově. Na plážích je možnost věnovat se nejrůznějším vodním sportům, jako je jízda na vodním skútru, na banánu, parasailing, paragliding a další. 

Přímo v letovisku toho není příliš mnoho k vidění, co se týče kultury nebo historie. Faliraki však leží pouhých 15 km od hlavního města Rhodos, s nímž má zajištěno pravidelné autobusové i lodní spojení. Tam si všichni milovníci památek přijdou na své, staré město obklopené mohutnými středověkými hradbami je opravdu úchvatné. Při cestě do hlavního města můžete udělat zastávku také v bývalých lázních Kalithea, kde se nabízí báječné koupání, procházka zahradami plnými květin i prohlídka lázeňských budov. Autobusem je možné se dostat také do města Lindos, které okouzluje starobylou historií i množstvím jedinečných památek.