Karpathos – řecký ráj surfařů

Kdo hledá trochu jiný typ dovolené, než je povalování na plážích a celodenní chytání bronzu, měl by se vydat na řecký ostrov Karpathos. Leží v místě, kde se vody Egejského moře střetávají s vodami moře Středozemního, na půl cesty mezi Rhodosem a Krétou. Mnozí o něm mluví jako o nejkrásnějším řeckém ostrovu.

Karpathos s rozlohou 325 km² je součástí souostroví Dodekanésos a pyšní se nádherně různorodou krajinou, ojedinělou atmosférou i bohatou minulostí. Každý, kdo by měl zájem poznat to pravé a turistickým ruchem příliš nedotčené Řecko, by se měl vydat právě na Karpathos. Návštěvníky okouzlí zdejší zelené stráně, strmá skaliska, písečné pláže i nádherně azurové moře. 

Oproti dalším Dodekanéským ostrovům je Karpathos sice sušší a vyprahlejší, ale i tak se na něm nachází dostatek stromů. Rostou zde převážně borovice a duby, nechybí ani ovocné stromy a divoké květiny. Svahy jsou pokryty cypřišovými a olivovými háji, vinicemi i ovocnými sady. Vegetace je napájena množstvím říček pramenících v horách ve vnitrozemí, které poskytují zejména v jarních měsících dostatek vláhy. Horským hřebenům dominuje vrchol Kali Limni vysoký 1215 metrů. Na své si zde tak přijdou také nadšenci do pěší turistiky.

ostrov Karpathos

Ale pozor, tento ostrov může zklamat všechny, kdo touží po sladkém nicnedělání na plážích a užívání si hřejivých slunečních paprsků. Ne snad, že by slunce nesvítilo, ale vzhledem ke své poloze je ostrov neustále bičován větrem zvaným „meltemi“. To pro ochlazení může být příjemné, zejména v létě, kdy zde panují vysoké teploty a nebe je neustále bez mráčku, ale někomu to může být nepříjemné. Není nic neobvyklého, když vítr fouká třeba týden v kuse, tedy mnohdy po celou dobu dovolené. Meltemi začíná foukat zhruba v půli června a končí přibližně v půlce září.

Léto na Karpathosu díky meltemi není tak horké jako je tomu v jiných částech na jihu země. Říká se, že pokud se meltemi projeví v plné síle, je to nepříjemné, ale mnohem nepříjemnější je to údajně bez něj. Je třeba dávat si pozor při výběru pobytového místa na ostrově, protože například na jižním pobřeží poblíž letoviska Afiartis fouká silný vítr prakticky neustále. Vanoucí vítr meltemi má za následek vznik vysokých vln, které mnohdy znemožňují koupání. Jsou však zase lákadlem pro milovníky windsurfingu a kitesurfingu, kteří si tento ostrov pro podmínky, jež na něm panují, velice oblíbili. Předpovídat, kdy bude meltemi vanout nejde, Karpathos je tedy v tomto dosti nevyzpytatelný. Proto se dovolená na Karpathu doporučuje lidem, kteří mají rádi poznávání přírody, historie a řecké kultury. Pokud fouká, je nejlepší půjčit si auto a vyrazit za objevováním krás ostrova. Během cest se může stát, že někde narazíte na plážičku ukrytou v závětří. Ostrov Karpathos, to je tedy především aktivní dovolená u moře.

Karpathos

A co vše je možné během průzkumu ostrova objevit? Karpathos byl v minulosti ovládán řadou národů - Římany, Araby, janovskými piráty, Benátčany, Turky i Italy. Po nich se zde dochovaly četné památky. Hlavní zastávkou by mělo být hlavní město Karpathos, kde se nachází také největší přístav. Město se pyšní památkami z dob dávno minulých, jako je například antická akropole, ruiny křesťanské baziliky Agia Fotini či hrobka v Poseidonově jeskyni. V místním Archeologickém muzeu je možné si prohlédnout mnoho drobných nálezů z ostrova. 

Snad největším lákadlem ostrova je horská vesnička Olimpos situovaná na severu, která vypadá, jako by se v ní zastavil čas. Založena byla již v roce 1426, dnes v ní žije jen několik málo stálých obyvatel a je jakýmsi živoucím skanzenem. Po většinu své existence totiž zůstávala prakticky odříznutá od zbylé části ostrova. Návštěvník se zde může seznámit s tradičním způsobem života zdejších lidí a vrátit se tak trochu do minulosti. Vesničané totiž uchovávají své tradice a zvyky stále živé, neustále slaví svátky, z nichž mnohé mají původ až v antice a z generace na generaci si předávají písně, tance a nejrůznější rukodělné umění. Muži a ženy stále chodí oděni do tradičních oděvů a jsou téměř nezasaženi moderní dobou. Zdejší populace však stárne, protože mladí lidé se stěhují za prací nejčastěji do hlavního města nebo na řeckou pevninu.

Další zajímavou obcí, kterou stojí za to navštívit, je Menetes situovaná ve výšce 350 metrů nad mořem. Tato půvabná středověká vesnice je protkána úzkými uličkami, které obrůstá vinná réva a domky natřenými v pastelových barvách. Dominantní stavbou je farní kostel Kimissis tis Theotokou z roku 1845. Na sever od hlavního města je v horách ještě ukrytá vesnice Aperi, která byla až do roku 1896 hlavním městem ostrova.

Karpathos se může pochlubit také krásnými plážemi, mezi ty nejvyhledávanější patří písečná pláž Apella, která může směle konkurovat mnoha plážím v Karibiku. Velmi podobně jsou na tom i další pláže jako Achata, Damatria, Agios Nicolaos, Kyra Panagia, Diakoftis nebo Mikri Amopi. Na jižním cípu ostrova se pak nachází ještě řada dalších nádherných pláží, které však kvůli povětrnostním podmínkám potěší spíše příznivce adrenalinových vodních sportů, jako je windsurfing nebo kiting.