Metsovo – do Řecka i na lyže

Do Řecka nemusíme jezdit jen za sluncem vyhřátými plážemi, čistým mořem a ruchem přímořských letovisek. Poblíž malebného horského městečka Metsovo ve středním Řecku se nachází několik lyžařských areálů. Pokud tedy také patříte mezi milovníky zimních sportů, určitě si návštěvu městečka v pohoří Pindos nenechte ujít.

Metsovo se rozkládá pod průsmykem Katara, v nadmořské výšce 1200 metrů. V letním období láká vyznavače pěší turistiky a hor, v zimě zase všechny nadšené lyžaře a snowboardisty. V průběhu celého roku zde panuje velmi čilý ruch, ale Metsovo si přesto stále drží svou tajemnou atmosféru a kouzlo zapadlé horské vesničky. Na lyže se můžete vydat do dvou areálů – Karakoli nacházející se v nadmořské výšce 1520 metrů a Politsies ležící o sto metrů výše. Karakoli nabízí spíše jednodušší sjezdovky, zatímco Politsies láká na tratě všech náročností. V obou areálech je myšleno i na děti, pro něž jsou zde připraveny lyžařské školy a školky. Na samotných vršcích areálů byly vystavěny horské chaty, kde se můžete mezi jednotlivými sjezdy zastavit a ochutnat řeckou kávu, sýr, polévky, nebo si pochutnat na grilovaném mase. Oba areály také půjčují lyžařské vybavení.

Metsovo, Řecko

Oblast Metsova byla osídlena údajně již před 2000 lety před Kristem. Název Metsovo údajně pochází ze slovanského jazyka a je možné jej přeložit jako „Medvědí vesnice“. Městečko bylo vybudováno na strategickém místě a tak bylo po dlouhou dobu terčem tureckých útoků. Metsovo se Turkům nakonec podařilo získat a tak se obec ocitla pod tureckou nadvládou. V roce 1854 proběhlo řecké povstání, během něhož Metsovo utrpělo značné škody. Vojsko Abdi Pashi jej nijak nešetřilo a srovnalo se zemí většinu budov. Nakonec bylo město osvobozeno řeckou armádou až roku 1912. I přes dlouholetou tureckou okupaci si Metsovo dokázalo udržet svůj tradiční řecký ráz. O rozvoj města se ve 20. století nejvíce zasloužil baron Tositsas, který roku 1948 založil nadaci na jeho obnovu. V dnešní době je již Metsovo opět výstavním městem a řada významných osobností Řecka přispívá k jeho dalšímu rozvoji.

Metsovo je dnes známé nejenom pestrými možnostmi letní a zimní turistiky, ale proslavilo se rovněž svou typickou kuchyní. Mezi speciality kraje patří maso z lovné zvěře a silné červené víno. Známé jsou však také ovčí sýry z Metsova, které vynikají výraznou chutí a vůní. Tradičním pokrmem je například sýr feta Samarinas, uzený sýr Metsovone, sýry graviera či manouri. Pokud byste chtěli některý z místních sýrů ochutnat, stačí navštívit některou z restaurací ve městě. Místní obyvatelé se dnes živí především chovem ovcí a dobytka a výrobou zmiňovaných sýrů. Někteří se zabývají také tradičními řemesly a pod jejich rukama pak vznikají vlněné koberce, gobelíny, ubrusy, výšivky, nebo také vyřezávané dřevěné sošky, hudební nástroje či hračky. Na ulicích se můžete setkat ještě s lidmi, kteří neustále nosí tradiční tmavě modré případně i černé kroje. Nechybí jim ani boty zdobené bambulemi.

V Metsovu je možné si prohlédnout několik zajímavých staveb. Nejcennější památkou je kostel sv. Jiří, v němž jsou uloženy ikony z 18. století. Významný je rovněž klášter Agios Nikolaos pocházející ze 13. století, v němž jsou k vidění fresky od Efsthatia. Ve městě dodnes stojí také řada okázalých sídel, jako je sídlo rodiny Averoffů či Tositsů. V domě Tositsů se dnes nachází muzeum seznamující návštěvníky s životním stylem těchto bohatých lidí. Prohlédnout si můžete předměty denní potřeby, dobový nábytek, šperky, obrazy i lidové kroje.