Samaria - voňavý kaňon

Jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí na řeckém ostrově Kréta je soutěska Samaria nacházející se ve stejnojmenném národním parku na jihu ostrova. Tento impozantní kaňon patří k nejkrásnějším evropským divům přírody a snad žádný milovník pěší turistiky si procházku v něm při návštěvě Kréty nenechá ujít. 

Soutěska Samaria je součástí pohoří Lefka Ori (Bílé hory) a najdeme ji cca 45 kilometrů jižně od Chanie, jednoho z největších měst na Krétě. Národní park Samaria, v němž se kaňon nachází, byl vyhlášen v roce 1962. Původní vesnička Samaria, která se na jeho území nacházela a právě po ní byl park i pojmenován, byla vysídlena a dodnes se z ní dochovalo jen několik staveb. Samotná soutěska však byla osídlena již mnohem dříve, což dokazují pozůstatky byzantských i předkřesťanských památek. V 19. století, kdy Krétu ovládali Osmané, se v Samarii schovávali krétští povstalci. Řecká vláda před nedávnem zažádala, aby byl celý národní park Samaria zapsán na Seznam památek světového dědictví UNESCO. V současnosti se tak nachází na jakési čekací listině. 

Samaria je v současnosti jedním z nejnavštěvovanějších míst na Krétě. Je dlouhá 16 km a řadí se tak mezi nejdelší soutěsky v Evropě. Každoročně jí navštíví tisíce turistů, během letní sezóny ji projde denně přibližně 4 tisíce lidí. Kdo se však rozhodne soutěsku projít, měl by si být vědom, že musí zvládnout ujít celých 16 km. Kaňonem se prochází sestupně, většinu cesty tedy jdete dolů, což mnohé potěší. Pochod začíná na náhorní plošině Omalos v nadmořské výšce okolo 1250 metrů. Výchozí místo se nazývá Xyloskalo, což znamená Dřevěné schodiště. Odtud se můžete kochat výhledem na vrchol Gingilos měřící 2080 metrů nad mořem. Po hezky udržované cestě (pohorky jsou však nutností) jdete několik kilometrů skrze borovicové a cypřišové háje až do vesničky Agia Roumeli nacházející se na mořském pobřeží. 

Během výletu se kocháte nádhernými horskými scenériemi, unikátní nedotčenou přírodou a skálami tyčícími se do výšky 300 až 600 metrů. Právě kaňon Samaria je jedním z mála míst, které obývají původní krétské kozy bezoárové, zvané Kri-Kri a je také domovem lasiček, kun, jezevců a vzácných myší. Při pohledu na nebe můžete při troše štěstí spatřit vzácné ptáky, jako je orel skalní, orlosup bradatý nebo sup bělohlavý. Národní park Samaria je rovněž plný endemických rostlin a roste zde i velké množství aromatických bylin. Při procházce kaňonem tak můžete nasávat jejich nezaměnitelnou vůni. 

Jedním z nejzajímavějších a nejfotografovanějších míst je Sideroportes (Železná brána) - jde o místo, kde je kaňon široký pouze 3 a půl metru, ale skály zde dosahují úctyhodných 500 metrů. V létě se dá toto úzké místo projít bez problémů, ale pokud se sem vydáte v jarních měsících, může voda z tajícího sněhu vytvořit  větší potok, který je pak nutné přebrodit a to může být nebezpečné. V minulosti se potok využíval ke splavování dřeva a k pohonu pily. Náročnější části soutěsky Samaria jsou vybaveny chodníčky, mostky, dřevěnými lávkami a ochrannými sítěmi proti padajícím kamenům. Narazit můžete po cestě na prameny pitné vody, odpadkové koše i několik jednoduchých toalet. Bezpečnost a pořádek v parku hlídají místní strážci s oslíky. 

Jakmile se dostanete do vesničky Agia Roumeli, můžete si nakoupit nějaké ty suvenýry, nebo se občerstvit v místní taverně. Celá 16 km trasa, kterou se dá projít v obou směrech, zabere 6 až 7 hodin. Z Agia Roumeli pak turisty přepravuje trajekt do blízkých vesnic, kde už je k dispozici silniční spojení. Soutěska Samaria je veřejnosti přístupná od května do konce října, během hodně deštivých dní je i v tomto období uzavřena. Za vstup do soutěsky se vybírá poplatek.