Santorini – ztracená Atlantida?

Na samotném jihu Řecka leží v Egejském moři ostrůvek Santorini nebo také Théra, který je součástí souostroví Kyklady. Je situován přibližně 110 km severně od Kréty asi 240 km jižně od Athén. Žije na něm okolo 7 tisíc obyvatel, ale počet lidí, jež se v hlavní sezóně prodírá úzkými uličkami zdejších měst, je mnohonásobně vyšší. 

Santorini je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů celého Řecka. Láká svou unikátní pustou kopcovitou krajinou, která je odrazem dávné vulkanické činnosti, krásnými plážemi, romantickými městečky s tradiční kykladskou architekturou i nezapomenutelnými západy slunce. Santorini je tak považováno za skutečný klenot Řecka a jeho návštěvu si proto mnoho cestovatelů nenechá ujít. 

ostrov Santorini
Foto: ostrov Santorini

Původní název ostrova byl Strongylé, což znamená „Kulatý“ a toto pojmenování bylo odvozeno od jeho tvaru. V dávných dobách, někdy v 17. století před Kristem, byl však ostrov rozmetán mohutnou sopečnou erupcí, která byla údajně jedním z nejsilnějších sopečných výbuchů v dějinách lidstva. Tato erupce způsobila klimatické změny a vyvolala vlny tsunami, což možná zapříčinilo i zánik minojské civilizace. Katastrofa bývá často spojována také s pověstí o zániku bájné Atlantidy. Tato vyspělá civilizace z doposud nezjištěných příčin totiž náhle zmizela ze světa a nikdo neví, kde se ve skutečnosti nacházela. Théra tak dodnes nedá spát řadě vědců a archeologů. Santorini, které známe dnes, je tak tím, co z někdejšího ostrova Théra zbylo. Současný název získal ostrov v dobách latinského císařství ve 13. století. Byl pojmenován podle patronky ostrova svaté Ireny – Sancta Irene.

ostrov Santorini
Foto: ostrov Santorini

Santorini rozkládající se na ploše 71 kilometrů čtverečních je tedy tvořeno propadlým vrcholem sopky. Z moře ční jen cca 200 metrů vysoké okraje původního kráteru. Na nich vyrostla nádherná městečka tvořená bělostnými domky a kostely s modrými kopulemi. Obvodové části sopky dnes obklopují asi 400 metrů hlubokou lagunu. Výbuch sopky dal vzniknout kromě hlavního ostrova také několika menším ostrůvkům rozesetým v jeho okolí. Severovýchodně od Santorini leží například Therasia a uprostřed pomyslné „podkovy“ jež Santorini vytváří, pak najdeme ještě ostrůvek Aspronisi. Ve velké laguně jsou dále roztroušeny ostrůvky Palia Kaméni, Néa Kaméni a Mikri Kaméni, které jsou v současnosti díky přítomnosti horkých pramenů, oblíbeným výletním místem. 

Santorini dnes svým návštěvníkům zaručuje prožití perfektní dovolené. Pobřežní letoviska jsou poměrně klidná, převážná většina turistů míří na Santorini jen v rámci jednodenních výletů, kdy navštěvují hlavní město Fira (Thira), městečka Oia nebo Imerovigli. V nich totiž mohou obdivovat tradiční řeckou architekturu, která se stala předlohou pro řadu pohlednic, plakátů a průvodců o Řecku. Bílé domky krásně kontrastují s barvou nebe a moře. Jsou doplněny modrými okenicemi, vázami, ploty či dveřmi. Zdejší kostelíky s modrými kopulemi jsou až kýčovitě krásné. Městečka jsou plná obchůdků se suvenýry a lidovým uměním, barů a klubů otevřených až do pozdních nočních hodin. Místní obyvatelé se dnes živí jen turistickým ruchem, ale zároveň by rádi udrželi místní tradice – věnují se proto rukodělným pracím a své výrobky prodávají návštěvníkům ostrova. 

ostrov Santorini
Foto: ostrov Santorini

Na Santorini najdete několik oblíbených přímořských středisek, jako je například Perissa, Perivolos, Firostefani, Monolithos, Agia Paraskevi nebo Kamari. Koho zajímá historie, měl by navštívit vesničku Akrotiri ukrývající více než 3500 let staré město, které bylo zasypáno sopečným popelem. Její obyvatelé však měli štěstí a před katastrofou byli včas varováni, přesto je dnes Akrotiri nazýváno řeckými Pompejemi. Milovníci pěší turistiky se mohou vydat na nejvyšší vrchol ostrova, kterým je Profitis Ilias zvedající se do výšky 567 metrů nad mořem. Velkým lákadlem ostrova jsou také jeho pláže, které jsou zajímavé především svou unikátní barvou. Kromě klasických písečných pláží zde najdete pláže rudé i černé. I za jejich zbarvení může vulkanický původ Santorini.