Parga - nejživější městečko Epiru

Na severozápadním pobřeží Řecka se v oblasti zvané Epirus rozkládá dvoutisícové městečko Parga, které je omýváno vodami Jónského moře. Je ukryto v malebné zátoce obklopené zalesněnými svahy masivu Pindos. Tato poloha je pro Pargu velice výhodná, hory ji totiž chrání před nepřízní počasí a před větrem. 

Parga ležící naproti ostrova Korfu je jednou z nejoblíbenějších a tudíž i nejnavštěvovanějších destinací pevninského Řecka. Město se může pochlubit bohatou historií, která sahá až do období antiky. V minulosti Parze vládli Benátčané, Turci, Francouzi, Rusové i Britové. Každý z těchto národů zde po sobě zanechal jisté stopy. Bouřlivé dějiny tohoto místa jsou zde každoročně připomínány během oslav Panny Marie, které se konají 15. srpna.

Parga, Řecko
Foto: Parga, Řecko

Parga je protkána úzkými uličkami, které jsou lemovány četnými kavárnami, rybími restauracemi a obchůdky a vyúsťují na malebná náměstíčka. Najdete zde příjemná zákoutí lákající k posezení i místa pro příjemnou večerní procházku. V některé z mnoha taveren můžete ochutnat výtečnou řeckou kuchyni i kvalitní řecká vína. V Parze je patrný také velký vliv nedaleké Itálie, proto zde najdete spoustu podniků právě se specialitami italské kuchyně. K dispozici je zde také několik supermarketů, obchodů s ovocem a zeleninou i pekáren. Nejen v centru, ale i na pobřeží si na své přijdou milovníci nakupování, narazí tam totiž na stánky a obchůdky se suvenýry, řeckou rukodělnou keramikou i butiky s oblečením a obuví.

Ozdobou města Parga jsou malé kostelíky i pravoslavné kláštery s bohatou výzdobou. Nejzajímavější stavbou Pargy je zřícenina benátského hradu z 16. století, který zde nechal vybudovat Ali Paša. Největší zážitek ve vás zanechá večerní prohlídka hradu, kdy je krásně nasvětlený. Okolo Pargy se rozprostírají olivové háje, kopce s porosty bujné vegetaci a hlavně – pobřeží lemují krásné pláže doplněné skalnatými útesy. Turisté zde najdou hned několik písčito-oblázkových pláží. Přímo v centru  letoviska naleznete písečnou městskou pláž  Krioneri i malou písčito-oblázkovou pláž  Piso Krioneri vklíněnou mezi skaliska.

Parga, Řecko
Foto: Parga, Řecko

Komu by to nestačilo, může se vodním taxíkem nechat odvézt na některou z dalších nedalekých pláží, jako je Valtos či Lichnos. Pláž Valtos je největší v této oblasti a naskýtá se z ní krásný výhled na benátský hrad i nedaleké ostrůvky Paxos a Antipaxos. Ve vodě si mohou turisté užívat nejrůznějších atrakcí, jako je například vodní lyžování, jízda na banánu, jízda na vodních skútrech a mnoho dalšího. Za návštěvu jistě stojí i nedaleká kouzelná jeskyně Aphrodite. Ubytování v Parze je velmi příjemné, nenajdete zde žádné mohutné hotelové komplexy, ale spíše menší rodinné hotýlky, penziony a nabízí se i ubytování v soukromí. 

Z Pargy je možné podnikat řadu zajímavých výletů. Kromě již zmiňovaných ostrůvků Paxos a Antipaxos, které leží, coby kamenem dohodil, ve velké oblibě těší také Modré jeskyně, v nichž je možné si zaplavat v nádherně azurové a křišťálově čisté vodě. O něco dále se nachází kláštery Meteora, které byly v roce 2007 vyhlášeny za novodobý div světa. Nabízí se také výlet do antické věštírny Dodoni či do města Ioannina. Oblast Epiru ukrývá také tajemné místo známé pod jménem Nekromanteion. Tato věštírna, do níž údajně putovali lidé z celého Řecka, aby rozmlouvali s mrtvými, obsahuje svatyni zasvěcenou Hádovi a Persefóně z Homérovy Odysei. Ruiny, které se v tomto archeologickém nalezišti nachází, pochází z 3. století před Kristem, nicméně svatyně zde stávaly už mnohem dříve. Kromě pozůstatků starověkých staveb stojí v Nekromanteionu středověká obytná věž a kostel sv. Jana z 18. století.