Dlouhá noc na ostrově Ios

Nádherné pláže, průzračně čisté moře, stálé slunečné počasí a příjemné ubytování nabízí spousta řeckých ostrovů, ale ostrov Ios má navíc ještě jedno velké lákadlo, které potěší zejména mladou generaci. Je totiž ostrovem nikdy nekončící zábavy, bujarého nočního života a místem, kde hudba utichá až s východem slunce.

Ios je menší ostrůvek ležící v Egejském moři v souostroví Kyklady, severně od turisticky vyhledávaného ostrova Santorini, který je považován za bájnou Atlantidu. Vzhledem k tomu, že rozloha ostrova Ios činí 108 kilometrů čtverečních, není problém jej během dovolené projet úplně celý a navštívit tak ta nejzajímavější místa, která nabízí. Stejně jako mnohé další řecké ostrovy na něm najdete krásnou přírodu, ale také malebná městečka tvořená bílými domky s modrými okenicemi. Obce protínají uzounké dlážděné uličky, které jsou lemovány tavernami a obchůdky s typickými suvenýry. 

Na ostrově žije okolo 3000 obyvatel, z nichž většina obývá hlavní město ostrova, které se jmenuje také Ios, ale místní mu říkají jednoduše Chora, což znamená „vesnice“.  V Choře se mohou turisté vypravit za poznáním některé z mnoha památek. Nejzajímavější jsou pravděpodobně pozůstatky mohutných hradeb, které kdysi chránily město před piráty a útoky nepřátel. Významnou světskou památkou je pak kostel Panaghia Gremiotissa. Velmi ceněný je také chrám Evangelismos, který byl postaven na troskách byzantského chrámu, jež byly objeveny v roce 1903. Na každém rohu pak na návštěvníky čekají stylové taverny, restaurace a kavárny, kde každý potěší své chuťové buňky. 

větrný mlýn na ostrově Ios
Foto: větrný mlýn na ostrově Ios

Mimo hlavní město stojí za to se vydat ke klášterům Kalamos a Mount Pyrgos, které jsou ukryty ve vnitrozemí. V dřívějších dobách byl Ios známý množstvím vodních mlýnů, které byly roztroušeny po krajině. Dodnes se jich podařilo dochovat pouhých dvanáct a jsou spíše již turistickou atrakcí. Dodávají vzhledu ostrova nezaměnitelný ráz a kouzlo. O ostrově Ios se mluví jakožto o místě, kde je pohřben Homér. Právě z Iosu údajně pocházela matka tohoto slavného antického básníka a proto se na něj Homér ve stáří vrátil. Jeho hrob se nachází v městečku Plakotos na hornatém severu ostrova. Dlouhou dobu se na skále nad městem nacházel náhrobní kámen, ale do dnešních dní se zde podařilo dochovat jen nepatrné pozůstatky. Každým rokem ožívá ostrov Homérovými slavnostmi, které se pořádají 15. května. Z místního přístavu, kde údajně Homér zemřel, v tento den vychází procesí nesoucí pochodeň, jehož cesta končí až v 10 km vzdálené skále, kde byl pohřben.

Členité pobřeží ostrova Ios je lemováno nádhernými plážemi. Zahraniční návštěvníci tak nezůstávají v hlavním městě, ale navštěvují i další místa na Iosu. Moderní hotelové komplexy, apartmány a studia byly vystavěny zejména v blízkosti pláží, jako je Milopotas, Koumbara, Valmas, Psathi, Yialos a Magganari. Zdejší pláže jsou dostatečně prostorné, tvořené zlatavým pískem a mají pozvolné svažování do moře. Kdo by chtěl mít pocit, že se ocitl na opuštěném ostrově, může se vydat na pláž Agia Theodoti, která se táhne podél severozápadního pobřeží ostrova. Z hlavního města k ní nejezdí žádné spoje, vyplatí se tak vypůjčit si skútr. 

Ostrov Ios je dnes známý jakožto centrum veselí a bujaré noční zábavy. Pro svou dovolenou jej vyhledávají převážně mladí lidé z Irska a Velké Británie, kteří si chtějí užívat na diskotékách a v nočních klubech. Veškerá bujará zábava je však soustředěna hlavně do hlavního města Ios a tak kdo jí neholduje, stačí, když si zajistí ubytování v některém z menších letovisek na pobřeží.

Ios má pravidelné lodní spojení s dalšími řeckými ostrovy, jako je Paros, Naxos a Sikinos a Santorini. Jednou týdně je pak zajištěna trajektová doprava také na Krétu. Turistické trajekty připlouvají v pravidelných intervalech do hlavního města Chora. Během hlavní turistické sezóny jsou spoje samozřejmě častější než mimo sezónu. Dovolená na Iosu je však nejlepší právě mimo sezónu, tedy v květnu, září, nebo i říjnu. Nejenže je na ostrově již klidněji, ale navíc se vyhnete nepříjemnému větru, který o sobě dává vědět hlavně během července.