Ostrov Lesbos - pohodová dovolená

V severovýchodní části Egejského moře se rozkládá báji opředený ostrov Lesbos, který je oblíbenou prázdninovou destinací Řecka. Nabízí příjemné středozemní klima, nedotčenou přírodu, kilometry pláží i spoustu zajímavých památek. Báječnou dovolenou si na Lesbu užijí jak milovníci sladkého nicnedělání na plážích, tak i vyznavači aktivního odpočinku.

Agiasos - hoská vesnice
Foto: Agiasos - hoská vesnice

Ostrov Lesbos je třetím největším ostrovem Řecka. Proslavil se především jakožto rodiště básnířky Sapfó, ale po nějaký čas zde pobýval také bajkař Ezop či básník Ariona. Krajina ostrova je většinou hornatá a kamenitá, je pestře členitá a krásně rozmanitá. Její neodmyslitelnou součástí jsou nekonečné olivové háje, z nichž některé jsou až pět set let staré. Ve vnitrozemí jsou na políčka zemědělců a v centrální části ostrova se střídají svěže zelené borové lesy s kaštanovými. Na Lesbu vyvěrají minerální a termální prameny a svá tajemství skrývají neprozkoumané jeskyně. Přestože je ostrov Lesbos dnes populární prázdninovou destinací, je také místem, kde je možné se setkat a seznámit s tradičním způsobem života zdejších obyvatel. Na ostrově Lesbos si přijdou na své jak zamilované páry, skupiny přátel, tak i rodiny s dětmi a senioři. Na každého zde čeká to, po čem na dovolené touží.

Doporučujeme: široká nabídka zájezdů na Lesbos i na další řecké ostrovy

Gurmánský ráj

Lesbos má skvělou jak přírodní, tak i turistickou vybavenost. Nečekejte zde žádné monstrózní hotelové komplexy, ale spíše příjemné menší hotýlky, studia a apartmány. Několik málo hotelů nabízí také služby All inclusive, kdy máte zajištěno celodenní stravování i pitný režim. Ubytovat se však můžete i bez stravy, či jen s částečným zajištěním stravy - i to má své výhody. Máte tak možnost poznávat chutě místní kuchyně. Právě Lesbos je jedním z mála míst v Řecku, kde zůstává zachována tradiční strava, která není ovlivněna příchozími turisty. Ostrov Lesbos se svou výbornou kuchyní proslavil. Mnoho ostrovních agentur dokonce pořádá kurzy vaření, o které je veliký zájem. Mezi nejznámější speciality ostrova patří solené sardinky a také další pokrmy z darů moře. Nechejte si v restauraci doporučit to nejlepší dle místa a sezóny.

Limonos - klášter
Foto: Limonos - klášter

Letoviska živá i poklidná

Na českém trhu je nabízena jen necelá desítka středisek ostrova Lesbos, v nichž je možné trávit dovolenou. Tato letoviska patří k tomu nejlepšímu, co může ostrov nabídnout, proto jsou vyhledávána turisty z celého světa. Přesto si tato místa dokázala zachovat svůj původní, typicky řecký kolorit. Mezi nejoblíbenější z nich patří trojlístek tvořený městečky Molyvos, Petra a Anaxos na severozápadní straně ostrova. Tato tři letoviska se mimo jiné pyšní tím, že získala prestižní Modrou vlajku. Takto označené pláže jsou zárukou vysoké kvality vody a ekologicky čistého prostředí.

Romantický Molyvos

Nejkrásnějším místem na ostrově Lesbos je bezesporu Molyvos, jehož historie sahá až do doby měděné. Městečko vzniklo na kamenném úpatí kopce, kterému od středověku dominuje impozantní hrad. Dnes zde stojí stylové domky postavené z kamene a dřeva, které vytvářejí nádhernou scenérii, ta je nejfotografovanějším místem ostrova. Centrum letoviska je protkáno uličkami s obchůdky a tavernami s výborným jídlem. K Molyvu patří několik pláží - nejblíže k centru se nachází jižní pláž táhnoucí se kolem stylového hotelu Olive Press (doporučujeme). Tato pláž je tvořena převážně kamennými valounky a dále jsou oblázky. Další pláže se nachází na severním pobřeží a jsou většinou oblázkovo-písečné. Táhnou se směrem ke známým termálním lázním Eftalou, které je možné navštívit. Pobyt v Molyvu potěší všechny romantické duše. Zajímavým zpestřením může být výlet na oslím hřbetě do nedalekého okolí.

Molyvos
Foto: Molyvos

Zábavná Petra

Asi o 5 kilometrů jižněji se nachází Petra s nezaměnitelnou siluetou kostelíka na skále stojící uprostřed města. Odtud se naskýtá nádherný výhled na oranžové střechy domků, malebné letovisko a nekonečné moře. Petra má tu výhodu, že v letovisku nic není daleko a nenachází se v něm žádné vysoké budovy. Město má velmi příjemné prostředí a celkově působí tradičním stylem. Kdo se chce bavit, může večer vyrazit do centra města, kde ožívají úzké uličky. Z barů se line tradiční i moderní, živá i reprodukovaná hudba. Kdo chce, může si i zatančit. Petra nabízí také dostatek supermarketů, obchůdků se suvenýry i taveren.

Pláž v blízkosti centra letoviska je poměrně úzká, ale na severní straně městečka se příjemně rozšiřuje. Široký pás jemného písku nabízí prostor pro vlastní ležení a zároveň množství lehátek se slunečníky k pronájmu. Díky pozvolnému vstupu do vody je pláž vhodná i pro rodiny s dětmi či neplavce. Jsou zde i několikeré možnosti občerstvení - nechybí plážové bary ani blízké taverny. Milovníkům vodních sportů se nabízí rozmanité vodní atrakce.

Petra - panorama
Foto: Petra - panorama

Poklidný Anaxos

Ještě o 3 kilometry jižněji leží v široce otevřeném zálivu letovisko Anaxos, které je rok od roku oblíbenější. Nejde o letovisko s rušným centrem a diskotékami, Anaxos je klidným místem, kde dny ubíhají v poklidném řeckém tempu. Pyšní se nádhernou pláží s pískem zlaté až měděné barvy, která se jen pozvolně svažuje do křišťálově čistého moře. Jsou zde možnosti občerstvení, zapůjčit si můžete lehátka a slunečníky a vyzkoušet si některé vodní sporty. Z jižního konce pláže je výhled na asi 8 km vzdálený Molyvos. Panoramatický pohled na celou Petru si užijete, pokud vystoupáte na skálu na severní straně pláže. Do Petry vede podél pobřeží osvětlený chodník lákající nejen k podvečerní procházce. Jednou z výhod Anaxu je dobré spojení veřejnou dopravou se zmiňovanými městy v okolí, můžete se tak snadno vydat za nákupy či večerním životem. Kdo by však hledal zcela klidné místo a své vlastní zákoutí u moře, musí se z letoviska vydat dále podél jižního pobřeží, kde narazí na nejednu skrytou zátoku.

Anaxos - podvečerní pláž
Foto: Anaxos - podvečerní pláž

Lesbos pro všechny

Lesbos je ostrovem mnoha tváří. Kromě lenošení na plážích na něm můžete čas trávit také aktivně. Pokud rádi hledáte nová místa a zajímavosti, tak vás jistě zaujme a uspokojí. Ve vnitrozemí jsou roztroušena malá městečka a vesnice žijící svým tradičním životem, narazit můžete na kláštery, poutní místa i ruiny 2200 let starého chrámu. Členitá zákoutí pobřeží můžete obdivovat nejen ze silnice, ale i z paluby lodi. Rozhodně byste neměli vynechat soliska s plameňáky nebo zkamenělý prales na západě ostrova, který je světovým unikátem! Navíc máte celou řadu možností podnikat na ostrově i na moři fakultativní výlety. Na ta nejzajímavější místa vedou výlety místních kanceláří, mnohé v doprovodu českého průvodce! Můžete se však vydat i vlastní cestou a zapůjčit si motorové vozidlo a objevovat na vlastní pěst.