Paxos - stvořen Poseidonem

Asi 12 km od břehů ostrova Korfu se z vod Jónského moře vynořuje ostrov Paxos, někdy nazývaný též Paxi. Patří mezi nejmenší ostrovy z Jónského souostroví, a láká návštěvníky na všudypřítomnou zeleň, malebnou architekturu a moře mající až neuvěřitelně tyrkysovou barvu. Je ideální pro všechny, kdo hledají odpočinek, klid a touží po relaxační dovolené.

Řecká legenda praví, že byl Paxos stvořen bohem moří Poseidonem, který hledal klidné místo, kde by žil se svou manželkou. Svým trojzubcem proto od Korfu odtrhnul jeho jižní cíp a vznikl Paxos. Poseidonův trojzubec je dnes ve znaku tohoto malého ostrova, který má rozlohu pouhých 19 km a žije na něm okolo 2300 obyvatel. Díky tomu, že zde není letiště, zůstal Paxos uchráněn od masové turistiky. Návštěvníci, kteří se sem dopravují lodí z Korfu se zde tak mohou těšit na klid a pohodovou atmosféru. Přímým trajektem je možné se dostat do hlavního „města“ Gaios nebo do přístavu Loggos. 

ostrov Paxos, Řecko
Foto: ostrov Paxos, Řecko

Paxos je porostlý bujnou subtropickou vegetací, působí tak velmi svěže. Na své si na ostrově přijdou nejen milovníci koupání, ale také vyznavači pěší turistiky. Ostrov totiž protíná množství stezek, které poskytují nespočet možností, jak poodhalit krásu řecké ostrovní přírody. Při procházkách kopcovitou krajinou je možné narazit na rozlehlé olivové háje i malé vinice. Na každém kroku je možné se pokochat barevnými květy nejrůznějších keřů a rostlin. Půvab ostrova je však také v jeho krásných zátokách lemovaných plážemi i ve výborných potápěčských oblastech.

Na ty, kteří se chtějí během své dovolené povalovat na pláži a chytat bronz, čekají na Paxi malebné oblázkové pláže. Jsou omývány křišťálově čistou vodou Jónského moře, které láká ke koupeli nebo potápění. Většina pláží na Paxosu je dostupná pěšky, ale najdou se zde i takové, na něž se nedostanete jinak než po moři. Ty nejkrásnější oblázkové pláže se nachází na východním pobřeží ostrova, zatímco západní pobřeží je tvořeno spíše strmými útesy doplněnými jeskyněmi.

V maličkém hlavním městě Gaios žije okolo 600 obyvatel. Zdejší přístav je chráněn dvěma malými ostrůvky - Agios Nikolaos a Panagia. Pobřeží je zde lemováno barevnými domky s řadou obchůdků a taveren. K posezení lákají kavárny v přístavu, kde při popíjení kávy můžete pozorovat místní rybáře nebo nádherné luxusní jachty kotvící u zdejších břehů. Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je výroba a prodej olivového oleje, rybolov a v posledních letech také cestovní ruch. Přestože Gaios nabízí dostatek ubytovacích kapacit, je třeba myslet na to, že návštěvníků, kteří chtějí na ostrůvku strávit noc je mnohem více, proto si raději zamluvte pokoj dopředu. 

Hojně navštěvovaným místem na Paxi je vesnička Lakka situovaná v zátoce, v severní části ostrova. Toto středisko je oblíbené zejména pro možnosti provozování vodních sportů, jako je potápění, jízda na vodních lyžích, na vodních skútrech, windsurfing nebo parasailing. Můžete si zde půjčit různé sportovní vybavení jako například čluny, vodní lyže, šlapadla i potápěčskou výstroj. O hladové žaludky se v Lacce postarají četné taverny nabízející řecké speciality. Díky několika tanečním klubům je zde poměrně živo i po setmění. V blízkosti vesničky stojí maják a několik větrných mlýnů.

ostrov Paxos, Řecko
Foto: Lakka. ostrov Paxos, Řecko

Nejmenší vesničkou na ostrově Paxos je Loggos, kde kromě několika taveren a přístavu nic není. Návštěvníci zde najdou klid a mají možnost zde ochutnat to pravé Řecko. Dvakrát ročně pořádají místní lidé ve vesnici hudební festival – jeden je zaměřen na vážnou hudbu a druhý na jazz. Za návštěvu stojí nedaleký starý větrný mlýn s krásným výhledem do okolí. V blízkosti jižního pobřeží Paxosu se ve vodách Jónského moře nachází malý ostrůvek Mongonissi, který je s Paxosem spojen mostem. Sám o sobě by ostrůvek nebyl ani nijak zajímavý, pokud by se na něm nenacházela jediná písečná pláž na Paxosu. U pláže se dnes nachází občerstvení a kochat se můžete i nádherným výhledem na okolní scenérie. 

Kdo se vypraví do vnitrozemí Paxosu, nebude jistě litovat. Ukrývá totiž mnohá tajemství v podobě četných kostelů a kapliček. Téměř uprostřed ostrova se nachází kostel Agii Apostoli, tedy kostel sv. apoštolů, od něhož se naskýtá úžasný výhled do kraje. Nedaleko vesnice Lakka stojí klášter Ipapandi s vysokou zvonicí. V jeho blízkosti roste největší olivovník celého Paxosu. Stejně jako klášter se jmenuje také největší mořská jeskyně, která je údajně sídlem samotného Poseidona. V této části Paxosu si můžete všimnout také zvláštního skalního útvaru s názvem Ortholithos. Z ostrova Paxos se podnikají poznávací lodní výlety podél pobřeží. Plavba zahrnuje nejen prohlídku jednotlivých vesniček, ale také návštěvu jeskyní a plavání u krásných pláží nedalekého ostrůvku Antipaxos. Ten leží asi 3 kilometry jižně od Paxosu a žije na něm jen okolo 60 obyvatel.